Peleţii, mai ieftini, dar mai poluanţi, tot mai populari în Franţa. România exportă cărămizile din rumeguş în UE
Zeci de mii de gospodării din România folosesc peleți pentru încălzire – iar țara noastră exportă cu succes așa-zisele cărămizi din rumeguș, uneori mai ieftine decât alți combustibili. Destinația predilectă este Uniunea Europeană – inclusiv Franța, unde peste două milioane de gospodarii au instalat sobe pe peleţi în ultimii ani. Peleții sunt mai poluanți, dar costurile sunt mult mai mici, în comparaţie cu tarifele pentru gaze și electricitate.
Sobele cu peleţi sunt populare printre francezi, iar avantajele sunt evidente. Granulele din lemn sunt foarte practice şi uşor de folosit, iar costurile extrem de avantajoase.
Activiştii de mediu atrag atenţia că tăierea pădurilor şi folosirea lemnului pentru încălzire influenţează echilibrul ecologic.
În mai puţin de 15 ani, consumul granulelor din lemn sub formă de peleţi a crescut de 12 ori, potrivit statisticilor.
Autorizaţiile pentru construirea fabricilor care transformă lemnul în astfel de granule sunt, de asemenea, în creştere.

