Pe plaja Bondi din Australia, evreii au aprins menora în ultima zi de Hanuka
Pe plaja Bondi din Australia, sărbătoarea luminii, Hanuka, s-a încheiat cu lumânări aprinse pentru cei care au fost uciși în atacul de la începutul săptămânii. A fost însă onorat și cel care a făcut ca bilanțul să nu fie și mai dramatic, luând arma din mâna atacatorului și riscându-și viața.
Lumânarea care le aprinde pe toate celelalte simbolizează curajul celor care aduc lumină în întuneric.
Ultima lumânare a menorei de pe plaja Bondi din Australia a fost aprinsă în onoarea vânzătorului de fructe care și-a riscat viața pentru a-i opri pe teroriștii care au ucis 15 evrei. Atacul a avut loc în prima zi a sărbătorii luminii, celebrată în acest loc de comunitatea evreiască.
Yehoram Ulman, rabin: „Întunericul nu este învins de furie sau forță. Întunericul este transformat de lumină, iar acea lumină începe cu ceea ce fiecare dintre noi alege să facă în continuare, iar revenirea la normalitate nu este suficientă.”
Din Israel, președintele Isaac Herzog a atras atenția că, la nivel global, creșterea urii față de evrei este o urgență. Lupta împotriva antisemitismului trebuie să fie o luptă a tuturor împotriva antisemitismului, a conchis șeful statului evreu.

