Patru polițiști, reținuți pentru luare de mită. Pentru sume între 50 și 150 de lei, facilitau înmatricularea unor autovehicule
Patru poliţişti de la Serviciului pentru permise si înmatriculări din Craiova au fost reţinuţi pentru luare de mită în formă continuată.
Potrivit anchetatorilor, în luna octombrie, cei patru au primit bani în plus faţă de cât treceau pe chitanţe atunci când au înmatriculat sau au radiat diverse maşini. Pentru sume între 50 și 150 de lei, facilitau înmatricularea unor autovehicule fără respectarea prevederilor legale.
Cercetările au arătat că primeau dosare de la persoane interpuse, altele decât cele înscrise în contractul de vânzare-cumpărare al autoturismelor, fără existența unor procuri autentice. Şi întocmeau actele peste rând, fără programare.

