Patru minori au fost transformați de propriii părinți în cerșetori. “Reacția corectă nu este să dăm bani, ci să semnalăm cazul”
Patru minori au fost transformați de propriii părinți în cerșetori. Pentru exploatarea lor, familia s-a organizat ca o adevărată rețea de traficanți de ființe umane. Copiii erau trimiși în stradă, cu norma de câștig de 200 de lei pe zi. Și erau ținuți în frig, în ploaie sau în soare, până când aduceau acești bani. Cazul e doar un exemplu pentru un fenomen amplu, transfrontalier, pe care autoritățile nu reușesc să-l elimine. Atenție, sunt informații cu puternic impact emoțional!
Unul dintre polițiștii de la Investigații Criminale din sectorul 4 al Capitalei a remarcat că doi băieți și două fete, cu vârste între 7 și 17 ani, apăreau zilnic în câteva intersecții pentru a cerși. La sfârșitul anului trecut a început investigația care a ajuns la concluzii triste.
Chestor Marius Andrei, director adjunct Poliția Capitalei: “Doi dintre suspecți în calitate de părinți i-ar fi determinat pe minori inclusiv prin amenințări și injurii să obțină sume de bani însușite ulterior de adulți. Alte persoane ar fi sprijinit prin supravegherea și transportarea minorilor în zonele respective.”
Surse judiciare spun că familia revenise recent din Spania. Și acolo copiii ar fi fost exploatați la fel. Acum se pregăteau să plece în Italia. Într-o singură lună, familia a câștigat din cerșit peste 20.000 de lei. Fiecare copil avea normă zilnică de 200 de lei. Și era ținut chiar și 14 ore pe stradă, inclusiv în ploaie și ger, dacă nu îndeplinea cerințele.
Loredana Urzică Mirea, director executiv, asociația eLiberare: “Există acea categorie de oameni pentru care profitul e deasupra oricărui scop și vor să facă bani de pe urma propriilor copii, ceea ce e un trist adevăr și aici intervine rolul structurilor de forță ca să îi identifice pe acești oameni cât mai devreme.”
Părinții au fost arestați preventiv, iar minorii au ajuns în grija statului. Una dintre fete, în vârstă de 17 ani, este gravidă.
Anii petrecuți la cerșit i-au marcat pe toți. Copiii mai mari își reiau obiceiul în intersecții, ori de câte ori li se permite să iasă din centrul social. În astfel de situații, victimele nu vorbesc despre ce li se întâmplă, atrag atenția specialiștii.
Mihaela Drăguș, purtător de cuvânt ANITP: “E supravegheat de la distanță, este temător când intri în dialog cu el pentru că temerea asta vine de la amenințarea pe care o primește să nu ofere detalii despre sine, să nu aibă încredere în cei care îi oferă bani. Reacția corectă nu este să oferim bani, ci să oferim ajutor cu adevărat, semnalând cazul.”
Anul trecut au fost identificate numai 26 de persoane ca fiind victime ale exploatării prin cerșetorie.
Atenție, pentru urgențe apelaţi 112. La 119 se pot semnala cazurile de abuz, exploatare, neglijare a copilului. Iar la Telefonul Copilului puteți apela pentru consiliere și sprijin specializat.

