Pasionaţi de alergare au concurat în Siberia, la minus 52 de grade Celsius

Maraton în Siberia / captura video
Maraton în Siberia / captura video
12 January 2024, 20:05

Un grup de ruşi viguroşi au participat, vineri, la unul dintre cele mai dificile concursuri de alergare din lume – un maraton desfăşurat la minus 52 de grade Celsius, transmite Reuters.

Alergătorii au fost supuşi unor controale medicale înainte de startul evenimentului din Oimiakon, o aşezare situată în Siberia, iar pe parcursul traseului au primit supă, ceai cald şi gustări.

În total, 38 de persoane, îmbrăcate din cap până în picioare pentru a se proteja de ger, au concurat la probele de maraton şi semimaraton, au relatat media locale.

Alisa Matveeva, care a alergat la cursa de semimaraton, a declarat că experienţa a fost “foarte înfricoşătoare”, cea mai scăzută temperatură la care s-a antrenat anterior fiind de minus 20 de grade Celsius, la Moscova.

“Mi-a fost greu să alerg primii 10 kilometri. Apoi a fost mai uşor, pentru că deja înţelegi cum să respiri (şi) îţi aminteşti că trebuie să-ţi îndepărtezi gheaţa de pe ochi, pentru că ochii ţi se acoperă cu ea”, a declarat ea reporterilor.

“Mă bucur foarte mult că am purtat o mască termică şi branţuri încălzite, acestea pur şi simplu m-au salvat”, a adăugat ea.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite