Păsările migratoare rămân în România, datorită temperaturilor ridicate din timpul iernii. Delte în miniatură, la Voila și la Dumbrăvița, în județul Brașov

22 decembrie 2023, 19:30 (actualizat 22 decembrie 2023, 19:33)

România a devenit raiul păsărilor, care nu mai migrează spre țările calde. Temperaturile tot mai ridicate din timpul iernii și lacurile care se transformă în adăposturi pline de vegetație și hrană le țin la noi în țară. Aici poposesc și speciile din nordul Europei, care nu mai zboară până în ținuturile unde cuibareau altădată în anotimpul rece.

Lacul barajului de la Voila, din județul Brașov, e plin de păsări. Iernile nu mai sunt la fel de geroase, iar lacul a tot secat. Aluviunile aduse de Olt l-au transformat într-o deltă în miniatură, cu stufăriș și canale, un mediu perfect pentru păsările care nu mai au niciun motiv să migreze.

Tot mai multe lebede rămân în țara noastră pe timpul iernii. Au hrană din belșug, pentru că apa nu mai îngheață ca altădată.

Sunt și specii din nordul continentului care poposesc în România și nu mai zboară spre sud.

Multe păsări pot fi văzute și pe lacul de la Dumbrăviţa sau pe cursul Oltului.

Sunt zone care, în ultimii ani, au devenit atractive pentru turiștii care vor să observe specii diferite în habitatul lor natural.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite

Cele mai citite pe aceeași temă