Parlamentul va avea o capelă ortodoxă. Va fi inaugurată pe 25 martie, de Buna Vestire

11 March 2024, 15:09 (actualizat 11 March 2024, 18:47)

Deputații și senatorii vor să aibă un spațiu special pentru rugăciuni și slujbe chiar la locul de muncă. Așa că în clădirea Parlamentului va fi ridicată o capela ortodoxă. Va fi sfințită și inaugurată pe 25 martie, de Buna Vestire. Inițiativa aparține președintelui Camerei Deputaților și a fost bine primită de parlamentari. Argumentul invocat este numărul majoritar al populației ortodoxe din România, peste 90 la sută.

Un spațiu sacru care să îi apropie mai mult pe parlamentari de ortodoxie. Acesta ar fi scopul capelei. Se arată în memorandmul adoptat de Conducerea Parlamentului. Una dintre sălile de la Camera Deputaților va fi amenajată în capela ortodoxă.

Alfred Simonis, președintele Camerei Deputaților: Cred că suntem ultimul parlament din Europa care nu are un astfel de spațiu, e o idee mai veche, s-a mai discutat despre ea. Am identificat de principiu un astfel de spațiu. În ceea ce privește partea bisericească nu o stabilesc nici eu, nici ceilalți din Camera Deputaților.

De organizarea activităților de la Capela se va ocupă Patriarhia Română. Parlamentul și Patriarhia colaborează deja pentru începerea lucrărilor și dotarea cu mobilier ecleziastic.

La capela, parlamentarii, funcționarii, dar și vizitatorii se vor putea ruga și reculege.

Bogdan Rodeanu, deputat USR: Parlamentarii ar putea să reflecteze aici i capela la ce inseaman să nu minți, să nu furi și să nu duci numele Domnului în deșert.

Alin Coleșa, deputat AUR: Spațiile de rugăciune sunt absolut necesare și am și eu nevoie de așa ceva. Colegii mei cu siguranță ar trebui să meargă.

Bucureștenii pe care i-am întrebat despre inițiativa parlamentarilor au păreri ferme. Și pe alocuri, ironice.

Parlamentarii sunt deschiși să aloce spații de rugăciune și pentru alte confesiuni religioase, dacă va fi cerere. Amenajarea unei capele ortodoxe în clădirea Parlamentului e o idee mai veche. În noiembrie 2023 președintele Senatului Nicoale Ciucă anunță că sprijină proiectul. Dar comunitatea păgână și alte organizații umaniste au cerut respectarea statului laic.

O reacție a venit atunci de la patriarh. ”Conducerea politică şi cea religioasă au mers împreună de-a lungul secolelor, în beneficiul moral-spiritual şi material al întregii societăţi româneşti”, a transmis atunci preafericitul Daniel. De altfel catedrala Mântuirii Neamului se află la doi pași de Parlament.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite