Parizienii, nemulțumiți de numărul prea mare de turiști, cer Primăriei să ia măsuri
Parisul începe să se confrunte cu un număr mult prea mare de turiști care aglomerează unele cartiere, așa cum se întâmplă și în alte orașe europene. Un exemplu este cartierul Montmartre, renumit pentru Bazilica Sacré Cœur, străduțele sale pietruite, terase și restaurante celebre, precum și locuri de întâlnire pentru artiști și pictori. Zona este vizitată în fiecare an de peste 11 milioane de turiști, spre îngrijorarea localnicilor care nu-și mai recunosc cartierul. O corespondență de la Mihaela Antoche.
Montmartre, cartier istoric al Parisului, este plin de turiști. Cu greu te mai poți strecura pe străzile înguste, indiferent de oră.
Localnicii se plâng din cauza numărului din ce în ce mai mare de turiști, dar și de zgomot. Se tem că vor ajunge că semenii lor din Spania sau din Italia, care au protestat față de fenomenul cunoscut acum sub numele de “supraturism”.
Treptat, locul magazinelor de cartier a fost luat de magazinele de suveniruri și de terasele amplasate pe spațiul public.
Locuitorii cartierului s-au organizat într-o asociație care cere primăriei să ia măsuri pentru limitarea grupurilor de turiști la 25 de persoane, creșterea taxei turistice și interzicerea difuzoarelor.
Anul trecut, regiunea pariziană a fost vizitată de aproape 49 de milioane de turiști. Rezervările de la începutul anului au crescut cu 20% în comparație cu anul precedent, potrivit datelor oficiale, transmite corespondentul TVR la Paris, Mihaela Antoche.

