Paradă militară la Oradea, la 105 ani de când trupele române intrau victorioase în oraș
A fost sărbătoare la Oradea. Mii de oameni cu steaguri tricolore au celebrat un moment încărcat de o semnificație istorică aparte. În urma cu 105 ani, trupele armatei române intrau victorioase în oraș, conduse de generalul Traian Moșoiu.
Astăzi, la un secol de distanță, localnicii urmăresc cu entuziasm și mândrie paradă militară organizată în onoarea acestui eveniment.
Momentul intrării în oraș al trupelor românești în frunte cu generalul Traian Moşoiu și întâmpinarea acestuia în fața Primăriei Oradea a fost reconstituit peste timp.
A urmat apoi defilarea în ținută de epocă a detașamentului de reconstituire istorico-militară și mult așteptată parada militară cu tehnică de luptă.
Trei elicoptere IAR 330 de la Baza Aeriană 71 Câmpia Turzii au oferit un spectacolul aerian.
Cavaleria Direcției Generale de Jandarmi București a adus în fața publicului 12 cai, care au întregit atmosfera de epocă.
Evenimentele festive au culminat cu o impresionantă retragere cu torţe a militarilor din oraş și un foc de artificii.

