Papa Francisc, mereu în inimile credincioșilor

26 April 2025, 16:13

Papa Francisc rămâne veşnic în inimile credincioșilor, indiferent dacă l-au cunoscut sau nu. Printre cei care au avut şansa să-l întâlnească s-au numărat şi mii de români, în 2019, când Suveranul Pontif a vizitat România. Mulţi dintre ei îşi amintesc că în preajma Papei au simţit că sunt înțeleşi, iubiţi și încurajaţi să fie mai buni.

Eugenia era alături de mama ei, în catedrala Sfânta Fecioara Maria Regina, din Iași, când Papa Francisc a ridicat cordonul de protecție și s-a apropiat de bolnavi. Mama Eugeniei, care avea pe atunci peste 80 de ani, i-a strâns mâna Sfântului Părinte și i-a primit binecuvântarea.

Eugenia Dămătăr: Toți ne doream să fim aproape, să dăm mâna, să-l salutăm, dar s-a întâmplat și am venit cu mama dis-de-dimineața și am primit un loc în catedrală. Mama fiind peste 80 de ani și avea nevoie să se odihnească și a trecut Sfântul Părinte și a întins mâna spre mama.

Emoțiile trăite atunci sunt greu de exprimat în cuvinte.

Eugenia Dămătăr: Am simțit o pace părea că privirea lui e doar pentru mine în acel moment.

Chiar dacă Sfântul Părinte a plecat la ceruri, amintirea acelei întâlniri neprețuite va rămâne mereu în memoria familiei Dămătăr.

Eugenia Dămătăr: Sfântul Părinte ne-a vorbit că trebuie să iubim toți oamenii indiferent cine sunt, unde sunt și să le prezentam evanghelia iubirii.

În România, Papa Francisc a ales să folosească o mașina Dacia Logan, fără modificări tehnice sau de securitate speciale. Prefera să meargă cu vehicule obișnuite și produse în țara în care se afla. O parte din spiritul lui a atins astfel și Timișoara. Pentru că mașina în care a mers a ajuns în orașul de pe Bega, la Federația Caritas.

Herbert Grun- președintele Federației Caritas, din Timișoara: A fost chiar dorința dansului de a ajunge la un proiect special, pentru oamnei nevoiași. A fost o surpriză, un moment inedit în viața mea.

De șase ani, mașina le ajută pe măicuțe să aibă grijă mai bine de cei aflați în suferință. „Casa Milostivirii Divine” se ocupă de pacienții cu boli în stadii avansate care au nevoie de îngrijire paliativă. Autoturismul e folosit pentru aprovizionarea cu medicamente, pentru probleme administrative și pentru transportul pacienților.

Sora Gerarda: “Când conduc mașina aceasta, o conduc cu bcurie și cu cinste către Sfântul Părinte. Se simte așa mai special pentru că mă gândesc că, în această mașină a stat Sfântul Părinte. Până acum am condus mașina aceasta cu bucurie și recunoștință și așa am să fac și mai departe.

În timpul vizitei din România, Papa Francisc a folosit mașina pentru a se deplasa de la aeroport, la Palatul Cotroceni și apoi spre Patriarhie. A stat pe bancheta din spate, dar la plecarea de la Patriarhie a preferat locul din dreapta șoferului. Papa Francisc a fost invitat să viziteze și Dieceza Timișoarei, însă acest itinerariu nu a fost inclus în program.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite