Panouri solare în vremuri de război: în orașele ucrainene, localnicii au pus bazele unor cooperative pentru energie. Reportaj exclusiv de Cătălin Deacu şi Alexandru Ungureanu

27 May 2026, 20:16

În vremuri grele de război, ucrainenii se descurcă aşa cum pot. În unele oraşe, localnicii au pus bazele unor cooperative. Au cumpărat împreună panouri solare şi îşi asigură energia electrică de care au nevoie. Ba chiar şi vând surplusul în reţea. Aşa că nu mai depind de sistemul energetic naţional, care a devenit o ţintă a Rusiei. Urmăriţi un reportaj exclusiv de Cătălin Deacu şi Alexandru Ungureanu.

Orășelul Slavutîci, aflat aproape de Cernobîl și de graniţa cu Belarus, a fost ridicat în regim de urgență, imediat după catastrofa din 1986, pentru a-i găzduit pe muncitorii evacuați de la centrala nucleară. În unele cartiere, înainte de construcție, până și scoarța copacilor a fost curaţată, de teamă unor contaminări.

Primele panouri solare au fost instalate în 2019 pe unele clădiri adinistrative. Începutul a fost promițător, dar a izbucnit războiul. În martie 2022, Slavutîci a căzut în mâna ruşilor. A fost eliberat după câteva zile, dar unii localnicii care păzeau platforma unde a funcționat centrala de la Cernobîl sunt și acum prizonieri.

Proiectul a fost reluat și s-a dovedit profitabil. În 2023, membrii cooperativei au primit și dividende, iar oamenii au decis să doneze 5% din încasări pentru comunitate. Acum, când rușii atacă sistemului energetic național, centralele solare, precum cea din Slavutîci, au importanță strategică.

Dmytro Verbytskyi, directorul Cooperativei de energie “Sunny City”: Centrala este importantă pentru comunitate, unește comunitatea și o face să construiască ceva nou împreună. Noi plănuim să dezvoltăm proiectul pentru că încă sunt acoperișuri fără panouri solare. Au fost probleme cu lipsa energiei din cauza penelor de curent, pentru că energia depinde de rețele. De aceea trebuie să instalăm baterii.

Ilia Kuksenko, expert în energie Greenpeace Ucraina: Am văzut un interes în creştere în rândul comunităţilor şi a autorităţilor locale în a apela la energia solară. E o schimbare de percepţie la nivelul opiniei publice. Oamenii nu înţelegeau cum funcţionează, erau sceptici, acum au înţeles că funcţionează în beneficiul comunităţilor lor.

Recent, autoritățile ucrainene au adoptat reguli noi care încurajează apariția cooperativelor locale de energie.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite