Orele de pregătire remedială, obligatorii și la clasele primare, ridică deja probleme
Cele două ore de pregătire remedială, obligatorii și la clasele primare, din acest an şcolar, ridică deja probleme. Nu sunt spaţii pentru aceste ore în şcolile în care elevii învaţă în mai multe schimburi şi nu toţi învăţătorii se pricep să facă pregătire remedială. Ministerul Educaţiei a publicat metodologia pentru clasele primare abia zilele trecute, la o lună după începerea şcolii.
Din acest an şcolar, învăţătorii şi profesorii pentru învăţământul primar sunt obligaţi să facă două ore de pregătire remedială pe săptămână cu elevii.
Mie mi se pare chiar un bonus pentru copiii care nu înţeleg chiar din prima. Vă zic sincer sunt câteva exerciţii câteodată când îţi pune mintea în pioneze, că nu se mai compară ce învaţă ei acum cu ce am învăţat eu, spune o mămică.
Bine primită de părinţi, chiar şi de profesori, măsura ridică totuşi probeme. Una, legată de spaţii.
Daniela Voinea, director Şcoala Gimnazială “Sfinţii Voievozi”, Bucureşti: Nu mă încurcă, pentru că nu am două schimburi. Spre deosebire de alte şcoli, care cred că vor fi încurcate de aceste două ore în plus. E greu să refaci acum orarul că, de exemplu, clasa a III-a A trebuie să aibă marţi şi joi ore de remedial. Cinstit, sunt bune. Pentru performanţă mai puţin, dar pentru remedial sunt foarte bune.
Marina Manea, profesoară de Limba română, Colegiul Naţional “M. Viteazul”, Bucureşti: Vorbesc în calitate de părinte de elev de clasa I. Cele două ore remediale şi-au găsit loc când? La ora 7 de dimineaţă, respectiv la ultima oră din programul de vineri al copiilor. Este foarte devreme să înceapă orele la ora 7, astfel încât această oră remedială să fie cu adevărat eficientă.
O altă problemă este cea a pregătirii profesorilor pentru aceste ore remediale.
Sorin Hagiu, director Şcoala Gimnazială Giarmata, judeţul Timiș: Eu nu cred că toţi învăţătorii sunt pregătiţi să facă cu adevărat învăţare remedială. Riscăm să avem din nou nişte lucruri făcute doar pe hârtie, o condică semnată şi, de fapt, beneficiul să nu ajungă cu adevărat la elevi.
O oră de pregătire remedială durează 45 de minute, iar la clasa pregătitoare și clasa I, 30-35 de minute, restul timpului fiind destinat activităților ludice.
Diana Dumitraşcu, jurnalist TVR: Participarea elevilor la orele remediale se poate face la solicitarea părinţilor sau la recomandarea cadrelor didactice. Profesorii pentru învăţământul primar vor ţine o condică, dar şi un catalog în care vor nota absenţele elevilor, iar prezenţa e obligatorie. În cazul în care părinţii se răzgândesc, aceştia pot face o cerere prin care să retragă elevul respectiv de la orele remediale.
Potrivit metodologiei, învățătorii trebuie să sesizeze tulburările de învățare și să colaboreze cu specialiștii în vederea evaluării elevilor. Iar directorii trebuie să evalueze calitativ programul de Învăţare Remedială.
Acest program a apărut prin creşterea normei didactice cu două ore pe săptămână şi în cazul învăţătorilor.

