Ore de siguranță online, la școală. Educație media și digitală, o nouă disciplină obligatorie
În toiul discuțiilor despre interzicerea accesului minorilor la rețele sociale, o nouă propunere își face loc în spațiul public. Introducerea în școli a unei discipline obligatorii – Educație media și digitală. A fost depus și un proiect de lege în parlament, care vizează predarea acestei materii atât la gimnaziu, cât și la liceu. Iar reacțiile nu au întârziat să apară.
În timp ce părinții sunt împărțiți în ceea ce privește introducerea unei noi materii în orarul școlar pentru educație digitală, elevii spun că le-ar fi de ajutor. Dar ar vrea să nu li se încarce programul.
Ideea unei discipline noi ar însemna însă profesori noi, specializați în domeniul digital, ori formarea cadrelor școlare existente.
La Camera Deputaților a fost deja depus un proiect care conturează ideea disciplinei noi, obligatorii – Educație Media și Digitală.
Cel mai recent studiu realizat de Asociația Salvați Copiii arată că peste 70% dintre copii petrec peste 3 ore zilnic online, mai ales pe rețelele sociale. Și aproape 60% au asistat la cyberbulling sau la provocãri periculoase. Iar trei sferturi dintre minori au fost expuși la conținut despre jocuri de noroc, alcool sau produse cu nicotinã.
Studiul a evidențiat și că 8 din 10 minori navighezã online fãrã nicio restricție, iar aproape jumătate dintre ei au fost contactați de persoane necunoscute.

