Ordonanța pentru blocarea speculei din energie, blocată după căderea Guvernului. România rămâne cu unele dintre cele mai mari prețuri la electricitate din UE

9 May 2026, 13:08 (actualizat 9 May 2026, 19:23)

Războiul politic dintre Guvernul Bolojan și partidele care l-au demis prin moțiune de cenzură se mută în plan juridic. Ordonanţa împotriva „băieți deștepților” din energie este blocată, iar cea privind investiţiile în apărare este contestată de AUR, care cere Avocatului Poporului să o atace la Curtea Constituţională. Liderii formaţiunii, dar şi social-democraţii acuză Executivul că a forţat procedurile şi a adoptat-o fără să mai aibă acest drept.

Prima ordonanță viza așa-numiții „băieți deștepți” din energie. Guvernul voia să limiteze specula cu avize tehnice de racordare, prin care unele firme doar au rezervat capacitate în rețea fără să aibă proiecte reale de investiții.

Actul normativ fusese adoptat de Guvern, cu o zi înainte de votul moțiunii de cenzură. Dar au fost aduse modificări şi documentul a fost retrimis la Consiliul Legislativ. Avizul – consultativ, dar obligatoriu – si negativ in acest caz, a sosit, însă, abia după căderea Guvernului.

A doua ordonanță, numărul 38, a avut un traseu similar, dar în final a fost publicată în Monitorul Oficial. Actul normativ viza, printre altele, investiții rapide în industria de apărare, în contextul programului european SAFE, dar și alte modificări legislative adăugate ulterior.

Guvernul susține că ordonanța a fost adoptată pe 4 mai, când Executivul avea puteri depline, iar pe 8 mai doar a luat act de avizul negativ al Consiliului Legislativ, primit intre timp.

Tudorel Toader, fost judecător al Curții Constituționale, susține că, dacă forma finală a fost aprobată înainte de moțiunea de cenzură, Guvernul avea competența să facă acest lucru.

PSD și AUR contestă procedura și conținutul ordonanţei. Social-democraţii acuză că Guvernul a introdus ilegal în ordonanţă 12 puncte suplimentare şi că astfel a compromis şi prevederile legate de programul SAFE. Iar AUR a anunțat că sesizează Avocatul Poporului.

Ordonanţa contestată a fost publicată deja în Monitorul Oficial, dar ar putea ajunge la Curtea Constituțională, dacă Avocatul Poporului va decide să o atace.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite