Ordin pentru trei zile de post și rugăciune, emis de Arhiepiscopul Tomisului. Decizia, criticată de purtătorul de cuvânt al Patriarhiei Române
Tensiunile dintre Arhiepiscopul Tomisului și Patriarhia Română au intrat într-o nouă fază. De azi este pus în aplicare ordinul pentru post și rugăciune, emis de Înaltpreasfințitul Teodosie pentru toate bisericile, mănăstirile și enoriaşii de pe teritoriul Arhiepiscopiei. Totul, pentru transformarea acesteia în Mitropolie. Decizia fost criticată în termeni duri de purtătorul de cuvânt al Patriarhiei Române.
De astăzi, credincioșii din cadrul Arhiepiscopiei, biserici, mănăstiri, dar și preoți din aceste lăcașe de cult trebuie să respecte acest ordin în vederea recunoașterii de fapt a Mitropoliei Tomisului.
Mai mult, pe parcursul acestor trei zile se vor citi Acatistul Bunei Vestiri și a Sfântului Andrei, în vederea îndeplinirii acestei dorințe.
Vasile Bănescu: Ordonarea postului sfidează libertatea credinciosului și Tipicul Bisericii
Purtătorul de cuvânt al Patriarhiei Române a transmis că ordonarea postului, mai ales în această săptămână, este o sfidare a regulilor bisericești și a libertății credincioșilor.
Vasile Bănescu, purtătorul de cuvânt al Patriarhiei Române: Ordonarea postului sfidează nu doar libertatea credinciosului, ci, în contextul dat, și Tipicul Bisericii: săptămâna aceasta (prima din perioada Triodului, care se încheie cu sărbătoarea Învierii) nu se postește. Biserica a hotărât ca în zilele de miercuri și vineri ale acestei săptămâni să fie harți, adică dezlegare de post.
Mai mult decât atât, a fost menționat că acest calendar ortodox este limpede și trebuie respectat de credincioși, mai ales că cei mai mulți dintre ei știu care este situația și ce au de făcut.
Iar în rândul credincioșilor, noul post apărut la sfârșitul lunii februarie a generat reacții împărțite.
Reprezentatul Arhiepiscopiei Tomisului nu a stat de vorbă cu jurnaliștii și nu a spus dacă ține de post sau dacă acei credincioși cu care a stat de vorbă azi țin post.

