Orban către Tusk, după dezvăluirea unei convorbiri între premierul ungar şi Putin: „Tu ce ai făcut pentru pace?”
Prim-ministrul ungar Viktor Orban a recunoscut marţi că a vorbit ‘despre pace’ cu preşedintele rus Vladimir Putin, după ce un portal de ştiri american a dezvăluit o conversaţie în care acesta i-a oferit sprijinul său deplin liderului rus, relatează EFE şi MTI.
„Este adevărat. Am vorbit cu preşedintele rus despre încheierea războiului şi organizarea unui summit pentru pace între Statele Unite şi Rusia la Budapesta”, a reacţionat Orban pe platforma X la un mesaj al prim-ministrului polonez Donald Tusk.
„Tu ce ai făcut pentru pace?”, a adăugat Orban.
În mesajul său, liderul polonez a spus că liderul ungar s-a pus în întregime la dispoziţia lui Putin, referindu-se la informaţiile dezvăluite de Bloomberg.
Donald Tusk i-a întrebat apoi pe preşedintele polonez Karol Nawrocki şi pe Jaroslaw Kaczynski, liderul partidului de opoziţie Lege şi Justiţie (PiS) şi fost prim-ministru, dacă şi ei îl susţin pe Orban în această privinţă, notează MTI.
Într-o convorbire telefonică din octombrie anul trecut, Orban ar fi spus că este pregătit să facă tot posibilul pentru a-l ajuta pe preşedintele rus. „În orice problemă în care pot fi de ajutor, sunt la dispoziţia dumneavoastră”, a afirmat prim-ministrul ungar, conform unei transcrieri a apelului obţinute de Bloomberg.

