Omul de afaceri Remus Truică, condamnat în dosarul retrocedării ilegale a Fermei Băneasa, a fost eliberat din închisoare după trei ani și jumătate
Omul de afaceri Remus Truică a fost eliberat după trei ani și jumătate petrecuți în spatele gratiilor. În decembrie 2020, a primit o pedeapsa de 7 ani în dosarul retrocedării ilegale a Fermei Băneasa. Decizia a fost luată săptămâna trecută de Judecătoria Sectorului 4, iar procurorii n-au mai contestat decizia.
Remus Truică a îndeplinit perioada minimă de detenție, la care se adaugă peste 200 de zile câștigate prin muncă.
Pe durata detenției, Truică a fost angajat de o firmă de arhivare. Instanța a luat în considerare și faptul că Truică a achitat toate cheltuielile judiciare și partea sa din prejudiciu.
În acelaşi dosar, autoritățile de la noi așteaptă miercuri o decizie privind extrădarea lui Paul al României, condamnat la 3 ani şi 4 luni de detenţie.

