Omagiu adus celor peste 2.600 de soldați români înmormântați în Cimitirul Militar din Lambinowice, Polonia

12 October 2024, 14:19

Cei peste 2600 de soldați români înmormântați în Cimitirul Militar din Lambinowice, Polonia, au fost omagiați.

Casa Regală a României a fost reprezentată de Principele Radu, care a depus o coroană de flori şi a vizitat muzeul deschis în memoria prizonierilor de război.

Alteța Sa Regală a participat şi la un dineu alături de oficiali şi oameni de afaceri din România, Polonia, Republica Moldova și Cehia.

Polonia nu a uitat nici după 80 de ani ajutorul oferit de Regele Carol al II-lea care, în timpul celui de-Al Doilea Război Mondial, a lăsat guvernul, armata și populația civilă să se refugieze în țara noastră și să treacă tezaurul polonez.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite