Cancelarul Germaniei, vizită oficială la Chișinău. Scholz: Vom susţine ferm Republica Moldova. Maia Sandu: Sprijinirea Moldovei întăreşte Ucraina, dar şi securitatea întregii regiuni

21 august 2024, 08:08 (actualizat 21 august 2024, 21:28)

Aderarea Republicii Moldova la Uniunea Europeană este atât în interesul strategic al Germaniei, cât şi al Uniunii, a declarat cancelarul german Olaf Scholz la Chişinău, într-o întâlnire oficială cu preşedintele Maia Sandu. Aceasta este prima vizită bilaterală a unui cancelar german în Republica Moldova din ultimii 12 ani.

Preşedinta Maia Sandu a menţionat, în cadrul unei conferinţe de presă comune cu Olaf Scholz, că aceasta este prima vizită bilaterală a unui cancelar german în Republica Moldova din ultimii 12 ani şi reprezintă o ocazie de a reafirma importanţa acordată relaţiei cu Republica Federală Germană şi de a consolida această cooperare.

”Aceasta e prima vizită bilaterală a unui cancelar german în Republica Moldova în ultimii 12 ani. În aceşti 12 ani, lumea în care trăim s-a schimbat profund, s-a schimbat şi Republica Moldova. În pofida tuturor provocărilor din ultimii ani, Moldova a demonstrat că este o ţară care respinge tendinţele autoritare şi îşi apără democraţia. O ţară care vrea să le ofere cetăţenilor săi mai multe oportunităţi pentru dezvoltare şi o viaţă îndestulată. În aceste vremuri dificile, apreciem sprijinul consistent al Germaniei pentru Ucraina. Susţinând Ucraina, susţineţi Republica Moldova. Ţara noastră este în siguranţă astăzi datorită rezistenţei eroice a Ucrainei. În acelaşi timp, sprijinirea Moldovei întăreşte Ucraina, dar şi securitatea întregii regiuni”, a spus președinta Republicii Moldova, Maia Sandu. 

Cancelarul german Olaf Scholz a subliniat sprijinul ţării sale pentru Republica Moldova în procesul de aderare la Uniunea Europeană. El a apreciat rezistența Chişinăului în faţa tentativelor de destabilizare ale Federaţiei Ruse.

”Suntem conștienți de modul în care Republica Moldova suferă de pe urma războiului rus în Ucraina. Știm că Rusia încearcă să destabilizeze țara voastră înainte de alegerile prezidențiale și aderării țării voastre la UE. Vom sprijini Republica Moldova din răsputeri. Pentru noi, Germania, un lucru e clar, sprijinim această cale europeană. Extinderea UE e în interesul UE, în interesul strategic al Germaniei și al Republicii Moldova.”

”Moldova vrea să fie parte a familiei europene”

Președinta Maia Sandu a declarat că Republica Moldova face pași fermi înspre aderarea la Uniunea Europeană.

“Moldova a întârziat prea mult timp să se alăture familiei europene, însă acum facem pași fermi în procesul de aderare și fiind sprijiniți de partenerii noștri europeni, inclusiv Germania, avem încredere că vom reuși”, a spus Maia Sandu.

Președinta Maia Sandu i-a mulțumit cancelarului Olaf Scholz pentru susținerea “constantă și necondiționată” pe care Germania o oferă în parcursul european al Republicii Moldova.

Este esențial să ne implicăm zi de zi în viața comunității, însă la fel de important este să participăm activ în momentele cheie care vor defini soarta țării și a poporului nostru.”

Maia Sandu i-a îndemnat pe cetățenii Republicii Moldova să participe în număr cât mai mare, indiferent de preferințele politice, la referendumul din octombrie. “Acesta reprezintă cea mai democratică și eficientă formă de exprimare a voinței colective.”

Președinta Maia Sandu a mai adăugat că “Germania, ca stat fondator a UE, are un rol central în construirea și menținerea acestui proiect de pace, unitate și prosperitate care a transformat Europa.”

Preşedinta Maia Sandu a punctat faptul că Germania este, alături de România şi Franţa, printre cei mai importanţi parteneri ai Republicii Moldova. Ea a explicat că Germania este al cincilea cel mai important partener comercial al țării și la șaptelea cel mai mare investitor.

“Germania, alături de Franța și România este co-fondatoarea Platformei de sprijin pentru Moldova, o inițiativă care a contribuit semnificativ la consolidarea capacității noastre de a face față provocărilor din ultimii trei ani. Aceasta platformă se va întruni la 17 septembrie”, a declarat Maia Sandu.

Potrivit datelor Ministerului Federal de Externe, în ultimii 30 de ani, Germania a oferit Republicii Moldova peste 332 de milioane de euro cu titlu de ajutor pentru dezvoltare.

Această vizită subliniază relațiile bilaterale puternice dintre cele două state, Germania fiind unul dintre cei mai importanți parteneri ai Republicii Moldova în procesul de modernizare și aderare la Uniunea Europeană.

Ultima vizită bilaterală a unui cancelar german în R. Moldova a avut loc acum 12 ani, atunci când la Chișinău a venit Angela Merkel.

Iar ultima întrevedere dintre Președinta Maia Sandu cu Olaf Scholz a fost în luna mai a acestui an, la Berlin. Atunci, temele puse în discuţie au fost aspirațiile Republicii Moldova de a adera la Uniunea Europeană, securitatea regională, dar şi războiul din Ucraina. Iar Cancelarul Scholz a vizitat ultima dată Republica Moldova in iunie 2023, când a participat la Sumitul Comunităţii Politice Europene.

Cancelarul Scholz a vizitat ultima dată Republica Moldova în iunie 2023, când a participat la Summitul Comunității Politice Europene.

Săptămâna viitoare, pe 27 august, cu ocazia Zilei Independenței Republicii Moldova, la Chișinău va avea loc o nouă vizită de rang înalt, pentru că sunt așteptați președinții celor 3 țări baltice – ai Estoniei, Letoniei șI Lituaniei.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite