Oficialii din Jabalya îndeamnă locuitorii să nu se întoarcă în case după „vestea” retragerii israeliene

Conflictul Israel - Hamas / Profimedia Images
Conflictul Israel - Hamas / Profimedia Images
30 May 2024, 15:18

Autoritățile din nordul Fâșiei Gaza îndeamnă rezidenții să nu se întoarcă în casele și adăposturile din zonele centrale și vestice din Jabalya, în urma „veștii despre retragerea forțelor de ocupație din tabăra Jabalia”, joi dimineața, scrie CNN.

Comitetul pentru situații de urgență din guvernoratul de nord a emis joi dimineață un comunicat, îndemnând „cetățenii să aibă răbdare și să nu se întoarcă”, deoarece „există încă unele rămășițe periculoase” din partea trupelor israeliene.

„Inamicul a lăsat în urmă un număr mare de drone quadcopter care trag asupra cetățenilor în timp ce aceștia se retrag”, adaugă avizul guvernatorului de nord.

Oameni care au încercat să intre în zonă au fost văzuți fiind loviți și răniți de drone quadcopter.

Imagini din zonă după retragerea israeliană arată distrugeri generalizate, cu străzi acoperite de moloz, majoritatea clădirilor prăbușite sau distruse, iar sediul UNRWA și școala, care erau folosite ca adăposturi de către locuitorii strămutați din Gaza, au ars.

Forțele de apărare israeliene au declarat pentru CNN că „nu pot furniza informații cu privire la locația forțelor noastre”. Într-o declarație de joi dimineață, IDF a precizat că „trupele sale continuă să opereze împotriva infrastructurii și a agenților teroriști din zona Jabaliya, în nordul Gaza”.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite