Oficial israelian: Îi vom ucide pe liderii Hamas data viitoare, dacă aceștia au supraviețuit atacului din Qatar
Dacă Israelul nu a reușit să-i ucidă pe liderii Hamas în atacul aerian asupra Qatarului de marți, va reuși data viitoare, a declarat ambasadorul israelian în Statele Unite.
„I-am avertizat pe teroriști, oriunde s-ar afla… îi vom urmări și îi vom distruge pe cei care ne vor distruge”, a declarat Yechiel Leiter într-un discurs susținut miercuri la complexul Capitoliului SUA.
Israelul a încercat să-i ucidă pe liderii politici ai Hamas în atacul din capitala Qatarului, Doha, de marți, intensificându-și acțiunea militară, ceea ce SUA a descris ca fiind un atac unilateral care nu promovează interesele americane și israeliene.
Atacul aerian a avut loc la scurt timp după ce Hamas a revendicat atacul armat de luni, în care șase persoane au fost ucise într-o stație de autobuz de la periferia Ierusalimului.
Operațiunea Doha, condamnată pe scară largă, a fost deosebit de sensibilă deoarece Qatarul a găzduit și a mediat negocierile care vizează asigurarea unui armistițiu în războiul din Gaza.
Wall Street Journal a relatat că președintele american Donald Trump a avut o convorbire aprinsă cu premierul israelian Benjamin Netanyahu, spunându-i că decizia sa de a viza Hamas în interiorul Qatarului nu a fost înțeleaptă.

