Oana Ţoiu: Trebuie să fim mai puțin dependenți. Trebuie să rămânem fideli valorilor noastre democratice

Foto: Ionela Stoica / Ambasada Regatului Danemarcei în România
1 iulie 2025, 19:56

Ministra Afacerilor Externe a susținut azi un discurs în fața ambasadorilor țărilor UE care au participat la evenimentul organizat odată cu preluarea de către Danemarca a președinției Consiliului Uniunii Europene. Oana Ţoiu a transmis ca în mai puțin de 10 ani Uniunea Europeană ar trebui să aibă noi membri. Ea s-a referit și la modul în care pot fi protejate valorile europene.

“Trebuie să continuăm să ne îmbunătățim mijloacele de securitate și apărare. Da, în cooperare și în complementaritate cu NATO (…) trebuie să fim mai rezilienți. Trebuie să fim mai puțin dependenți. Trebuie să rămânem fideli valorilor noastre democratice, consacrate în tratatele privind drepturile omului și respectarea statului de drept, precum și modelului nostru economic și social unic și incluziv si să fim clari, modelul nostru economic și social va fi, de asemenea, contestat. Am luat o decizie puternică și îndrăzneață de a ne crește bugetul și de a ne crește alocarea pentru apărare. (…) Deși în prezent majoritatea țărilor și în special în România cetățenii sprijină clar bugetele mai mari ale NATO, trebuie să avem această conversație zi de zi pentru a ne asigura că înțeleg că pacea și securitatea sunt, de asemenea, în interesul creșterii economiei, sunt, de asemenea, în interesul unui model de incluziune socială și că acestea nu pot fi separate. Pentru că, în cele din urmă, este vorba despre banii lor proveniți din impozitele lor, din munca lor și din contribuția lor”, a declarat ministra Afacerilor Externe.

Șefa diplomației românești a transmis ca țara noastră e pregătită să ajute și ale state
ce se confruntă cu interfețe în procesele electorale.

“Trebuie să protejăm societățile noastre democratice, așa cum ați spus în mod clar, de noile tendințe hibride și de interferențele externe în procesele noastre democratice.
Și aici credem că experiența recentă din România ne ajută să fim o voce și un contribuitor pentru a ne asigura că, atunci când acest lucru se întâmplă în alte țări din regiune, suntem acolo pentru a ajuta, suntem acolo pentru a împărtăși experiențele noastre, pentru a împărtăși lecțiile pe care le-am învățat. Și să împărtășim recunoștința pe care o avem față de cetățenii noștri, pentru că, în cele din urmă, valorile europene, prietenia europeană sunt cele care i-au făcut pe mulți dintre cetățenii noștri să se implice și să protejeze modelul democratic și calea europeană de urmat”, a afirmat Oana Ţoiu.

Regatul Danemarcei a preluat azi președinția rotativă a Consiliului Uniunii Europene de la Polonia, iar în următoarele șase luni principalele priorități vor fi în domeniile securitate și apărare.

Material semnat Vlad Ungar

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite