Oana Țoiu: Toți cetățenii României sunt în siguranță. Pregătim planurile de evacuare din zonele de conflict. Luni, la 9:30, va fi o ședință la Palatul Victoria

1 March 2026, 21:49 (actualizat 2 March 2026, 14:10)

Ministrul Afacerilor Externe a declarat, după reuniunea extraordinară a Consiliului Afaceri Externe, că situația din Israel și Iran rămâne extrem de tensionată. Oana Țoiu a subliniat că toți cetățenii României aflați în Orientul Mijlociu sunt în siguranță.

”Prioritatea noastră rămâne siguranța cetățenilor noștri. Avem această informație importantă mai ales pentru familiile cetățenilor români din regiune. Până la acest moment, nu există niciun incident care să fi fost raportat către misiunile noastre sau către autoritățile țărilor din Orientul Mijlociu. Din informațiile pe care le avem până la acest moment, toți cetățenii României sunt în siguranță. Grupurile de copii care au călătorit în Orientul Mijlociu anterior acestei situații de insecuritate crescută sunt cu însoțitori adulți și în legătură directă cu echipele noastre consulare. Aceasta rămâne prioritatea noastră. Reluăm îndemnul către cetățenii României de a se înscrie în baza de date pentru a putea să menținem legătura cu ei. Desigur, suntem într-un context de anxietate crescută. Recunoaștem asta, așa cum v-au informat și colegii mei mai devreme. Am alocat resurse suplimentare astăzi, atât în call center-ul central, cât și la nivelul misiunilor, acolo unde a fost posibil. Vom continua să facem asta pe parcursul zilelor următoare”, a declarat Țoiu.

Oana Țoiu a precizat că a discutat împreună cu ceilalți miniștri ai Uniunii Europene despre evoluțiie recente din Orientul Mijlociu, în cadrul ședinței Consiliului Afacerilor Externe, convocată de Înaltul Reprezentant al Uniunii Europene pentru Afaceri Externe și Politică de Securitate.

Ministrul a reiterat că țările din regiune au reușit să își apere spațiul aerian și toți cetățenii români din Orientul Mijlociu sunt în siguranță.

”Situația din Israel și Iran rămâne extrem de tensionată, tirurile de rachete continuă la o intensitate crescută. Asta s-a întâmplat atât pe parcursul nopții, cât și pe parcursul zilei de astăzi. Reiau însă această concluzie, care este foarte importantă: cetățenii României sunt în siguranță. Țările din regiune au reușit să își apere spațiul aerian. Toți cetățenii României sunt în acest moment din informațiile pe care le avem, la cazare, în siguranță și nu avem indicii pe baza cărora se presupune că acest lucru. Nivelul dumnealor de siguranță este diferit în zilele care urmează. Desigur, într-o regiune cu un risc crescut și cu un grad de anxietate semnificativ, este dificil de anticipat durata și intensitate a ostilităților”, a explicat ministrul de Externe.

Oana Țoiu a anunțat că luni dimineață, la ora 9:30, are loc o ședință la Guvernul României privind planurile de evacuare a cetățenilor români aflați în zonele de conflict.

”Pregătim, împreună cu celelalte ministere, cu premierul Ilie Bolojan, cu președintele Nicușor Dan în comunicare, planurile noastre de evacuare. Mâine dimineață, la ora 9:30, o să fie o ședință în clădirea Guvernului României, prezidată de premierul Ilie Bolojan. O ședință în care o să discutăm împreună cu celelalte ministere: Ministerul Transporturilor, Ministerul de Interne, Ministerul Finanțelor, Ministerul Economiei, dată fiind componenta de turism, împreună și cu vicepremierii României, despre planurile pe care le propunem din celula de criza Ministerului Afacerilor Externe. Menționăm însă că este foarte important să ținem cont de faptul că nu pot fi anticipate evoluțiile în regiune, ceea ce înseamnă că vom rămâne adepții prioritizării siguranței cetățenilor români. Așa că, în funcție de recomandările țărilor respective, vom prezenta și planurile de evacuare ulterior, când va fi posibil, când o să fie redeschis spațiul aerian sau când tranzitul spre țările care au spațiu aerian deschis o să fie considerat sigur”, a explicat Țoiu.

Curse speciale ale Tarom pentru cei blocați în zone de conflict: peste 300 de români vor reveni în țară

Cei peste 300 de cetăţeni români evacuaţi din Israel, prin Egipt, vor ajunge în ţară în această seară. Cele două curse Tarom au fost iniţial pregătite pentru a decola din Cairo în această dimineaţă. Decizia de reprogramare a zborurilor speciale a fost luată în această dimineaţă, de autoritățile Române, după ce timpul petrecut la punctul de trecere al frontierei a fost mai mult decât se estimase.
Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite