Oana Ţoiu participă luni la reuniunea miniştrilor de Externe din UE, la Luxemburg. Situația din Ucraina și Orientul Mijlociu, pe agendă
Ministrul Afacerilor Externe, Oana Ţoiu, va participa luni la reuniunea şefilor diplomaţiilor din statele membre ale Uniunii Europene, care se va desfăşura la Luxemburg.
Agenda Consiliului Afaceri Externe (CAE) va include: agresiunea Rusiei împotriva Ucrainei, situaţia din Orientul Mijlociu şi relaţiile UE – Indo – Pacific, a informat, duminică, de MAE.
“La secţiunea Afaceri curente, vor fi abordate evoluţiile recente din Republica Moldova, situaţia din Georgia şi evoluţiile din Sudan. În marja reuniunii CAE, va avea loc şi o întâlnire informală pe tema metodelor de lucru, cu scopul de a întări prezenţa UE în plan global, printr-un proces decizional mai eficient”, a precizat sursa citată.
Oana Ţoiu va participa şi la Reuniunea ministerială privind securitatea şi conectivitatea interregională, cu o agendă axată pe cooperarea în regiunea Mării Negre.

