Oana Țoiu, la patru ani de la începutul războiului în Ucraina: România a ales în 2022 să fie de partea corectă a istoriei şi vom continua pe acest drum

Volodimir Zelenski și Oana Țoiu / Sursa foto: www.facebook.com/OanaToiuUSR
24 februarie 2026, 17:29 (actualizat 24 februarie 2026, 17:34)

Ministrul Afacerilor Externe a transmis un mesaj la patru ani de la începutul războiului în Ucraina. Oana Țoiu a declarat că, în 2022, România a ales să fie ”de partea corectă a istoriei” și i-a lăudat pe românii care i-au primit atunci pe refugiații ucraineni.

”Patru ani de la începutul războiului sunt şi patru ani de voință neînfrântă în lupta pentru libertate, iar lupta şi sacrificiul ucrainenilor contribuie şi la siguranța noastră. Avem cea mai lungă graniță cu conflictul şi românii au fost extraordinari când au primit cu căldură copiii, familiile, bătrânii care căutau refugiu aici. În acele prime zile de agresiune a Rusiei, românii au fost un bun vecin, cu ușa deschisă pentru sute de mii de oameni care fugeau din calea războiului”, a transmis Oana Țoiu într-o postare pe Facebook.

Ministrul de Externe a reiterat continuarea sprijinului României pentru Ucraina.

”Nu era vorba despre protocoale oficiale și tratate bilaterale, ci despre mii de români care și-au deschis casele, au oferit un ceai cald și o îmbrățișare unor semeni care, speriați, căutau o ieșire din calea ororilor. Am arătat atunci fața cea mai frumoasă a umanității noastre care este solidaritatea fără rezerve, pentru că istoria ne-a învățat cum arată dorul față de cei care nu se mai întorc. România a ales în 2022 să fie de partea corectă a istoriei şi vom continua pe acest drum”.

Oana Țoiu a subliniat că suveranitatea Ucrainei este „linia roșie” nu doar pentru ucraineni, ci pentru ”însăși ideea de libertate în Europa”.

”Oricât de lungă ar fi iarna, primăvara vine întotdeauna pentru cei care nu încetează să creadă în libertate. Aud însă şi vocile celor care, apăsați de vremurile grele, își doresc o pace rapidă, sperând că astfel liniștea se va așeza imediat peste tot. Este și o dorință umană firească să vrem ca suferința să înceteze. Doar că sunt momente când nu este de ajuns să vrem, iar cei care țin cu Rusia nu grăbesc pacea, ci vor un viitor în care un agresor nepedepsit va continua războaiele pe care şi le doreşte. Istoria noastră ne învață că o pace dictată prin forță nu este pace, ci doar o pauză în fața unei agresiuni care nu se va opri. Suveranitatea Ucrainei este „linia roșie” nu doar pentru ei, ci pentru însăși ideea de libertate în Europa”, a declarat ea în mesajul său.

Ea menţionează că a fost prezentă la sediul NATO, alături de artistul Oleksyi Say, unde a fost inaugurată o instalaţie cu mesajul „Volya” (libertate, în limba ucraineană), formată din litere recuperate dintr-un sat din regiunea Kherson.

„Literele au fost recuperate dintr-un sat din regiunea Kherson, iar urmele războiului sunt exact de la invazia ruşilor. Artileria nu a atins doar literele, ci şi copii, preoţi, soldaţi. Peste 500 de copii şi mii de civili au fost ucişi în acest război. Doar că în octombrie 2022 ucrainenii şi-au recucerit satul. Ruşii au pierdut ce cuceriseră aşa cum teritoriul pe care îl ocupă acum, 0,7% din Ucraina, se va întoarce cândva la oamenii care îşi iubesc ţara şi o apără cu viaţa lor. Literele de pe front sunt astăzi instalaţia pe care am avut onoarea să o inaugurăm alături de artistul Oleksyi Say în sediul NATO„, scrie Oana Ţoiu.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite