Oana Țoiu: ”A doua zi la Davos este una axată pe securitate. Atmosfera este puternic influențată de așteptarea discursului lui Trump”
Ministra de Externe, Oana Țoiu, a afirmat, miercuri, că atmosfera în a doua zi a Forumului Economic Mondial de la Davos este ”puternic influențată de așteptarea discursului lui Trump”.
”A doua zi la Davos este una axată pe securitate. Atmosfera este puternic influențată de așteptarea discursului președintelui Donald Trump, cu o stare de îngrijorare activă, cu multe întâlniri în marja panelurilor pentru a găsi soluții diplomatice comune”, a declarat Țoiu.
Oana Țoiu a precizat că miniștrii români prezenți la Davos au intervenții, pe parcursul zilei de miercuri și joi, axate pe investiții publice și energie.”Împreună, prezentăm România ca pe un partener de încredere în regiune”, a scris ea. într-un mesaj pe X.
”Începe a doua zi de la Davos, o conferință în care România are una dintre cele mai consistente delegații guvernamentale. Prezentăm în aceste zile, aici, liderilor lumii, dar și liderii mediului de afaceri, rolul României ca partener de încredere în regiune, ca destinație pentru investiții, dar și ca o voce lucidă într-o perioadă de incertitudini. Interesul nostru foarte clar este ca NATO să continue să fie puternic, ca parteneriatul transatlantic să nu fie zguduit. (…) Suntem un partener important pentru SUA și continuăm să investim în relația transatlantică și în parteneriatul strategic cu ei. În același timp, este foarte clar că sunt niște principii de la care niciunul dintre noi nu ne putem abate: un teritoriu al unei țări”, a declarat Oana Țoiu într-un videoclip postat pe X, de la Forumul de la Davos.
A doua zi la Davos este una axată pe securitate.
— Toiu Oana (@oana_toiu) January 21, 2026
O începem cu conversații strategice alături de Secretarul General NATO, Mark Rutte, și președinții Karol Nawrocki 🇵🇱și Alexander Stubb 🇫🇮.
Atmosfera este puternic influențată de așteptarea discursului Președintelui Donald Trump,… pic.twitter.com/XMuP0fVveJ
Delegaţia României la Davos este formată din ministra Afacerilor Externe, Oana Ţoiu, ministrul Investiţiilor şi Proiectelor Europene, Dragoş Pîslaru, ministrul Energiei, Bogdan Ivan, şi consilierul prezidenţial Radu Burnete.
Miniştrii participă la cea de-a 56-a reuniune anuală a Forumului Economic Mondial, care are loc în localitatea Davos-Klosters din Elveţia, în perioada 19-23 ianuarie.
Ediţia din acest an a Forumului are drept temă centrală susţinerea dialogului (‘A spirit of dialogue’) şi reuneşte oficiali de nivel înalt (preşedinţi, prim-miniştri, miniştri etc.), reprezentanţi ai celor mai importante organizaţii şi instituţii internaţionale, ai mediului academic, presă, ONG-uri.

