O vidră a fost observată la malul mării. Mamiferul acvatic este protejat în România, fiind specie pe cale de dispariție
Imagini inedite la malul mării: o vidră a fost observată în Portul Tomis. Trecătorii nu au ratat ocazia să o filmeze și s-au bucurat să vadă de aproape mamiferul acvatic.
Din cauza temperaturilor scăzute din apele dulci, aceste mamifere ajung și în marea noastră, unde își găsesc mai ușor hrana, explică specialiștii.
Nu este prima dată când o vidră a fost observată pe coasta Mării Negre. Acum doi ani, tot în Portul Tomis, și-a făcut apariția un mamifer de dimensiuni mari, care s-a plimbat nestingherit câteva minute pe mal.
La noi, vidrele sunt protejate prin lege pentru că sunt pe cale de dispariție.
Adrian Bîlbă, cercetător științific: “Mai sunt și masculii care caută noi habitate și în general sunt caracterizați prin tendința de expansiune, de a căuta noi medii. O specie care, inteligentă fiind, caută să se obișnuiască cu omul. Mai ales că pare să știe că este un animal protejat.”

