O sută de mii de noi muncitori din afara UE vor lucra în România. Țara noastră câștigă 230 de milioane de euro din taxe

4 January 2024, 15:15 (actualizat 4 January 2024, 20:42)

O sută de mii de muncitori străini vor veni, în acest an, să lucreze în România. Numărul a fost aprobat de guvern, dar patronii spun că au nevoie de și mai mulți angajați.

Cei mai mulți străini care vor să muncească la noi sunt din India, Sri Lanka și Nepal și ajung să ocupe posturile pe care, mai nou, mulți români le refuză. 230 de milioane de euro câştigă, anual, statul român din taxele plătite de patroni pentru angajaţii aduşi din afara Uniunii Europene.

100 de mii de muncitori din afara Uniunii Europene, dublu fata de 2021 vor putea lucra anul acesta în Romania. Cei mai mulți se angajează în construcții, agricultură, în hoteluri și restaurante, dar și ca muncitori necalificați.

Mihai Constantin, purtătorul de cuvânt al Guvernului: Este o decizie luată în urma consultărilor cu sindicatele și patronatele și are în vedere evaluarea numărului de cereri de eliberare a avizelor de angajare de la începutul anului până în prezent, dar și a numărului locurilor de muncă declarate vacante de angajatori. Este, de altfel, un plafon similar cu cel existent pentru anul în curs, 2023, unde au fost eliberate până astăzi 80.375 de avize și există în curs de soluționare încă 9.748 de solicitări pentru 2023.

Patronii care angajează muncitori din afară UE le plătesc, de regulă, avizul de muncă și taxele pentru documentele necesare la obținerea permisului de ședere.

Muncitorii care ajung să lucreze pe șantierele României vin de obicei din India, Sri Lanka și Nepal, iar în industria ospitalității ajung să lucreze multe persoane din Malaezia. Adesea ei ocupă chiar posturile pe care românii le vânează în Occident.

În multe cazuri, angajații din afara UE sunt plătiți în Romania cu salariul minim. Acesta reprezintă însă de multe ori dublu față de cât ar câștiga în țările lor natale.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite