O salbă de şapte insule din Golful Persic, cheia strategiei Iranului

30 March 2026, 08:35 (actualizat 30 March 2026, 12:25)

Peste 3.000 de pușcași marini americani au ajuns săptămâna trecută în Orientul Mijlociu şi tot mai multe indicii conturează scenariul unei ofensive asupra insulei Kharg, punct strategic din Golful Persic, prin care Iranul exportă aproape tot petrolul său. Iar miza este și mai mare în jurul strâmtorii Ormuz: alte șapte insule pe care Iranul le numește portavioane fixe, de nescufundat, au un rol-cheie în controlul rutei maritime de petrol.

Kharg este doar una dintre zecile de insule iraniene din Golful Persic. Altele s-ar putea dovedi chiar mai importante pentru securizarea trecerii navelor comerciale prin strâmtoare. Șapte dintre ele formează o adevărată arcadă defensivă pentru Iran.

 „O curbă imaginară ce leagă aceste insule ar contribui și mai mult la înțelegerea superiorității strategice a Iranului în ceea ce privește controlul securității” strâmtorii Ormuz au atras atenţia doi cercetători, într-o lucrare pentru un institut canadian, acum 4 ani.

Pilonii arcadei sunt și cele mai mici insule dintre cele 7. Reprezintă cheile pentru controlul strâmtorii. Distanța redusă dintre ele și adâncimea mică a apei obligă navele să treacă chiar prin apropiere, ceea ce le face ținte sigure.

Statele Unite au bombardat insula Kharg în primele 3 săptămâni ale operațiunii Furie epică.

Iar armata americană avea mai mulți ași în mânecă, dădea asigurări Casa Albă, fără alte precizări.

Infrastructura petrolieră a insulei a rămas intactă după aceste lovituri, potrivit administrației americane.

Orice parte și-ar dori Trump să ocupe din Iran, în amenințări lansate dimineața și retrase seara, toate rămân la stadiul de deziderat, spune Iranul, care se declară pregătit de mult timp.

Ebrahim Zolfaghari, purtător de cuvânt al Armatei Iranului: Luptătorii islamului așteaptă de mult timp astfel de acțiuni pentru a demonstra că agresiunea și ocupația nu vor avea alt rezultat decât capturarea umilitoare, dezmembrarea și dispariția agresorilor, și că soldații și comandanții americani vor deveni o pradă ușoară pentru rechinii din Golful Persic.

Anul trecut, Gardienii Revoluției au întărit tocmai pozițiile de pe insulele-pilon ale arcadei defensive. Înarmarea lor a devenit prioritara pentru a putea lovi vasele de război inamice, conform comandantului de atunci al Marinei, devenit principal coordonator al blocării strâmtorii Ormuz, ucis într-o operațiune israeliana, pe 26 martie.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite