O româncă este căutată după ce un nou-născut a fost găsit mort într-un bagaj abandonat în estul Austriei
Caz şocant în Austria. Informaţii cu puternic impact emoțional! O româncă este căutată de autoritățile austriece după ce un nou-născut a fost găsit mort într-un bagaj abandonat în estul Austriei, aproape de granița cu Ungaria. Autoritățile cred că femeia ar fi coborât dintr-un autocar și ar fi lasat copilul, într-o geantă, lângă un coş de gunoi. Potrivit unor surse din anchetă, femeia ar fi o îngrijitoare româncă.
Trupul neînsuflețit al fetiţei nou-născute a fost descoperit la punctul de trecere a frontierei de la Nickelsdorf, aproape de granița dintre Austria si Ungaria.
Principala suspectă este o femeie, cel mai probabil, din România. Ea a fost surprinsă pe camerele video cum a coborat dintr-un autocar românesc și a lăsat o geantă neagră lângă un coș de gunoi. Femeia ar fi fost ajutată de șofer să coboare și să lase bagajul.
Din investigaţiile inițiale ale procurorilor, bazate pe înregistrările video, reiese că nașterea ar fi putut avea loc chiar unde a fost abandonat bebelușul. După autopsie s-a descoperit că fetița s-a născut vie și a murit în urma unui traumatism cranio-cerebral.
Medicii nu au mai putut face nimic pentru fetiță atunci când au ajuns la fața locului. Autopsia a scos la iveală că moartea micuţei a fost violentă. Ancheta a fost preluată de criminaliștii Inspectoratului de Poliție al landului Burgenland.
Helmut Marban, purtător de cuvânt al Poliţiei Burgenland: Desigur, continuăm să investigăm toate pistele și vom analiza fiecare detaliu care ne îndreaptă într-o anumită direcție. Dar, în acest moment, încă investigăm toate pistele.
Anchetatorii încearcă să reconstituie traseul exact al autocarului, precum și identitatea tuturor persoanelor aflate la bord.
Atentie, la numarul de urgență 119 se pot semnala cazurile de abuz, exploatare, neglijare a copilului. În caz de urgenţă, apelaţi numărul Telverde 0800 500 333 destinat victimelor violenţei domestice.

