O profesoară din Galați s-a ales cu dosar penal și suspendare de la catedră. Ce le-a spus cadrul didactic elevilor

11 December 2025, 19:22

Anchetă la un liceu de elită din Galați, după ce o profesoară ar fi amenințat elevii cu un briceag. Femeia susține că totul a fost o glumă, dar Inspectoratul Școlar nu i-a apreciat “umorul” și a suspendat-o de la catedră. Profesoara e anchetată acum penal. Atenție, urmează informații cu impact emoțional!

Alina Salanți, corespondent TVR: Totul s-a petrecut în luna octombrie, când profesoara de Informatică a intrat la ore, iar în timpul programului a scos un briceag pentru a-și curăța un măr. Elevii au întrebat-o ce face și, probabil în spirit de glumă, a spus că le va tăia mâinile sau picioarele.

Mădălina Popescu, director, Colegiul Național „Mihail Kogălniceanu” din Galați: Doamna a spus că a făcut o glumă. Despre acest eveniment am aflat în urma depunerii cererii de transfer a unui elev. Am solicitat părinților și dovezile medicale, tocmai pentru a putea lua o decizie la nivelul școlii. Când am văzut certificatul medical în care erau descrise anumite fapte, a trebuit să vorbesc cu părinții.

Parintele care a depus plângerea și-a transferat copilul la altă școală pentru că refuză să mai meargă la ore.

Profesoara este acum suspendată de la catedră și cercetată penal pentru purtare abuzivă și port fără drept de obiecte periculoase.

Adrian Silvestru, purtător de cuvânt, ISJ Galaţi: In momentul de față, la unitatea  de învățământ se desfășoară o cercetare conform legii învățământului, școala trebuie să demareze această cercetare, este obligată, fiind un cadru didactic.

Avocatul profesorului confirmă că totul a pornit de la o glumă care a fost prost înțeleasă.

Gigel Potrivitu, avocatul profesoarei: Este vorba de un cuțitaș, băgat într-o teacă de plastic, folosit pentru curățarea legumelor și fructelor. Nici gând de amenințare, iar expresia cafre s-a folosit a fost una cu o tentă oarecum glumeață dar mustrătoare.

Profesora e apreciată de mulți elevi, dar și în cancelarie.

Cătălin Mogoş, profesor, Colegiul Naţional „Mihail Kogălniceanu” Galaţi: Am lucrat foarte mult cu dumneaei în diferite comisii. Nu este un om ranchiunos, care să prezinte un pericol public. Doamna profesoară a contribuit și contribuie foarte mult în dezvoltarea elevilor noștri.

Profesoara se află sub control judiciar și are contractul de muncă suspendat.

La numărul de urgență 119 se pot semnala cazurile de abuz asupra copiilor.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite