O nouă o lovitură pentru sistemul de educaţie şi cercetare: indemnizația pentru titlul de doctor, redusă la jumătate
Încă o lovitură pentru sistemul de educaţie şi cercetare. Guvernul înjumătățește indemnizaţia pentru titlul ştiinţific de doctor. Profesorii universitari şi cercetătorii contestă măsura şi atrag atenţia că şcolile doctorale vor deveni neatractive. Măsura face parte din proiectul de ordonanţă de urgenţă privind reducerea cheltuielilor din administraţie.
Profesorul Cristian Preda și-a rupt diploma de doctor în timpul unei emisiunii televizate, la care era invitat: “Eu sunt mai radical. Îmi dau seama că diploma asta de doctor a ajuns o simplă bucată de hârtie care încurcă statul. Așa că, uite, o rup aici, la dumneavoastră. Asta este valoarea studiilor făcute pentru statul român”.
Gestul profesorului Cristian Preda vine după ce Guvernul a anuntat înjumătăţirea indemnizaţiei pentru titlul de doctor. Indemnizaţia ar urma să scadă la 500 de lei brut, lunar.
Anelise e doctorandă la Universitatea din Bucureşti şi e dezamăgită de propunerea care vine dinspre Executiv.
Anelise Sălan, doctorandă: “Acest spor nu este doar o cheltuială financiară. El ar trebui să fie un mesaj că statul valorizează expertiza sau pregătirea academică. Pentru mine, care vin din profesie după o experienţă de 25 de ani şi m-am apucat să fac acum doctoratul şi nu în studenţie, mesajul este unul clar. Statul român nu are nevoie de expertiza mea în domeniu”.
Dacă măsura va fi aplicată, indemnizaţia va ajunge în jur de 290 de lei net, pe lună. Reprezentanţii mediului academic avertizează asupra consecinţelor.
Alexandru D. Aioanei, vicepreşedinte Sindicatului Angajaţilor Academiei Române Filiala Iaşi: „Decizia aceasta va lovi cel mai mult în cercetătorii tineri. Salariile în cercetare sunt foarte mici. Asistenţii în cercetare au salarii la intrarea în sistem aproape ca un muncitor necalificat dintr-un şantier de construcţii, iar încă o reducere, chiar dacă pare nesemnificativă, ar face ca domeniul acesta al cercetării să fie total neatractiv pentru tineri”.
Conf. Cosmin Dariescu, lider Sindicatul UNIO, UAIC Iaşi: „Şcolile doctorale din toate universităţile din România vor suferi pentru că, de bine de rău, această indemnizaţie de doctorat a fost un stimulent care i-a făcut pe oameni să-şi susţină teze de doctorat. A, că au fost şi unele plagiate – aceasta a fost vina multor conducători de doctorat, dar este o vină punctuală, nu înseamnă că din 25.000 şi ceva de persoane toată lumea a plagiat. Deci pe de-o parte şcolile doctorale nu vor mai avea foarte mulţi doctoranzi. De asemenea, înrăutăţirea condiţiei sociale a cadrelor didactice şi a angajaţilor din universităţile româneşti va crea o problemă de resursă umană”.
Potrivit proiectului, indemnizația va fi acordată doar celor care își desfășoară activitatea în domeniul în care au obținut titlul de doctor.
Dorin Dobrincu, cercetător ştiinţific la Institutul A. D. Xenopol, Iaşi: “În primul rând aş spune că acest spor de doctorat nu ar fi trebuit să existe. Poate afirmaţia mea şochează. În sensul că profesorii şi cercetătorii ar trebui să aibă salarii decente şi să nu fie nevoiţi să recurgă la subterfugii precum acordarea unor sporuri de acest fel. Printre altele, asta i-a şi atras pe foarte mulţi care nu au nici abilităţile necesare cercetării, nici interesul de a face aşa ceva să obţină un asemenea titlu pentru a avea beneficii materiale. Avem o problemă politică pentru că premierul tolerează în Guvernul României în fruntea Ministerului Justiţiei un plagiator dovedit. Reamintesc că în România nenumăraţi politicieni şi şefi de structuri au fost dovediţi plagiatori, ceea ce a transmis un mesaj foarte prost în societate”.
Sindicatele din educaţie protestează miercuri în faţa Palatului Cotroceni. Iar reducerea sporului de doctorat este doar una dintre nemulțumiri.

