O lecție de viață. O tânără din județul Cluj este “Crăciuniță” pentru familiile nevoiașe, indiferent de anotimp
Știți îndemnul “De Crăciun, fii mai bun”. Este un îndemn pe care îl auzim des în preajma sărbătorilor. Însă o tânără din județul Cluj ne oferă lecția bunătății tot timpul anului. Daciana Loi este “Crăciuniță” indiferent de anotimp. Alături de alti trei voluntari, merge aproape zilnic la familii nevoiașe și le împarte de mâncare. Pentru mulți dintre acei oameni, Daciana este sigura rază de speranță.
Pentru Miriam și Răzvan, doi copilași din județul Sălaj, vizita Dacianei este ca o zi de sărbătoare. Sunt răsfățați cu bunătăți și jucării.
Familia lor este una dintre beneficiarele Asociației “Dreptul la Viață Huedin”, fondată de Daciana Loi. Deși inițial, misiunea ei era să ajute tinerii să stea departe de tentații dăunătoare, un caz social a determinat-o să își îndrepte atenția către oamenii pe care nu îi ajută nimeni.
După ce termină orele la școală, Daciana, alături de cei trei voluntari, încarcă portbagajele cu alimente și le duce acolo unde este cea mai mare nevoie. Primește în schimb îmbrățisări sincere și recunoștință.
Un proiect de suflet al Dacianei este „Crăciunei și Crăciunițe”. Acesta și-a găsit startul ca un grup pe Facebook unde fiecare membru își asumă o donație lunară de câteva zeci de lei. Persoanele care beneficiază de acest program sunt selectate în funcție de o anchetă socială realizată de însăși Daciana. Ancheta presupune o vizită acasă la familia în cauză. Tânăra spune că își dorește să facă bine tot restul anului, nu doar de sărbători.
În timpul vizitelor la familiile nevoiașe, Daciana identifică și alte nevoi, de pildă, materiale de construcții, îmbrăcăminte, încălțăminte, aparate electrocasnice sau chiar probleme medicale. Pasul următor arată cam așa: Pentru orice nevoie depistată, Daciana postează un anunț pe Facebook și nu durează prea mult până când se ivesc „oameni de bine”, care își arată dorința de a ajuta.
Daciana este și nașă de botez pentru aproape 200 de copii și adulți: „Consider că niciun copil, niciun om nu poate să trăiască fără Dumnezeu. Îi botezăm noi”

