O femeie din Thailanda a fost găsită vie într-un sicriu după ce fusese adusă pentru incinerare
O femeie din Thailanda a șocat personalul templului când a început să se miște în sicriul său, după ce fusese adusă pentru incinerare, relatează CNN.
Wat Rat Prakhong Tham, un templu budist din provincia Nonthaburi, la periferia orașului Bangkok, a postat pe pagina sa de Facebook un videoclip în care apare o femeie întinsă într-un sicriu alb, aflat intr-o camionetă, mișcându-și ușor brațele și capul, lăsând personalul templului nedumerit.
Pairat Soodthoop, directorul general și financiar al templului, a declarat luni pentru Associated Press că fratele femeii în vârstă de 65 de ani a dus-o din provincia Phitsanulok pentru a fi incinerată.
El a spus că au auzit o bătaie ușoară venind din sicriu.
„Am cerut să deschidă sicriul și toată lumea a tresărit”, a spus el. „Am văzut-o deschizând ușor ochii și bătând în marginea sicriului. Probabil bătea de ceva vreme.”
Potrivit lui Pairat, fratele a spus că sora sa a fost imobilizată la pat timp de aproximativ doi ani, când starea ei de sănătate s-a deteriorat și a devenit inactivă, părând să nu mai respire în urmă cu două zile.
Fratele a pus-o apoi într-un sicriu și a făcut călătoria de 500 de kilometri (300 de mile) până la un spital din Bangkok, căruia femeia îi exprimase anterior dorința de a-și dona organele.
Spitalul a refuzat să accepte oferta fratelui, deoarece acesta nu avea un certificat de deces oficial, a spus Pairat.
Templul său oferă un serviciu gratuit de incinerare, motiv pentru care fratele i-a contactat duminică. Când a ajuns cu sicriul a fost, de asemenea, refuzat din cauza documentului lipsă.
Administratorul templului a spus că tocmai îi explica fratelui femeii cum să obțină un certificat de deces când au auzit bătăi în sicriu și au descoperit că femeia este în viață. Apoi au examinat-o și au trimis-o la un spital din apropiere.
Abatele a spus că templul îi va acoperi cheltuielile medicale, potrivit lui Pairat.

