O femeie din Botoșani a fost înjunghiată mortal de soţul ei, în scara blocului. Ea avea un ordin de protecție împotriva lui, dar bărbatul nu avea montată brățara de monitorizare
O femeie de 53 de ani, din Botoșani a fost înjunghiată mortal de soţ. Cei doi urmau să divorțeze pentru că bărbatul era extrem de violent. De altfel, soția obținuse un ordin de protecție împotriva agresorului, dar interdicția nu l-a oprit pe acesta. Nu avea montată brățara de monitorizare care să avertizeze autoritățile când se apropie de victimă.
Tragedia a avut loc aseară în jurul orei 19. Femeia tocmai se întorcea acasă de la serviciu, când a fost surprinsă în scară blocului de soțul de care voia să divorțeze. Acesta a înjunghiat-o mortal și a abandonat-o. Bărbatul a fugit de la locul atacului și a încercat să își ia viața, însă nu a reușit decât să își provoace răni superficiale. Victima a fost găsită chiar de fiica ei, care a alertat autoritățile. La fața locului au intervenit mai multe ambulanțe și echipaje de poliție. Din păcate, femeia nu a mai putut fi salvată.
BOGDAN URSU, medic SAJ Botoșani: S-a găsit o persoană de sex feminin, în stop cardio-respirator, cu plăgi înjunghiate, s-au efectuat manevre de resuscitare, cu rezultate negativ, a fost adus la spital agresorul, care a încercat să se sinucidă, și fata acestuia, cu atac de panică.
Agresorul a fost găsit de polițiști în apropiere de locul tragediei. Suspectul a ajuns în custodia poliției și este cercetat pentru omor calificat. Cazul a fost preluat de Parchetul de pe lângă Tribunalul Botoşani.
Delia Nenișcu, purtător de cuvânt, IPJ Botoșani: A fost identificat un bărbat de 55 de ani, soțul victimei față de care era emis un ordin de protecție din martie 2024. Precizăm faptul că nu au existat sesizări privind încălcarea ordinului de protecție până astăzi.
Specialiștii în domeniul judiciar atrag atenția că ordinul de protecție are limitele lui, dacă persoana vizată nu este monitorizată.
Giulia Crişan, avocată: Este adevărat că sunt situații în care aceste ordine de protecție nu pot fi supravegheate în ceea ce privește respectarea lor de către agresori. Din nefericire, Botoșaniul nu este în proiectul pilot de monitorizare electronică a agresorilor familiali. Dar și în absența monitorizării electronice, poliția e obligată să verifice dacă agresorul respectă ordinul.
Potrivit statisticilor Poliției Române, anul trecut numărul infracțiunilor de violență domestică a crescut cu aproape 5 la sută față de 2022. 40.000 de femei au fost victime ale acestui tip de abuz, adică aproape 70 la sută din totalul victimelor.
Dan Antonescu, expert criminolog: Ordinul de protecție nu e un scut, un zid, e doar o hârtie cu valoare juridică, de aceea, de multe ori este necesară o brățară de monitorizare.
De multe ori chiar femeile victime ale violenței refuză să poarte dispozitivele care le-ar putea salva viața. MAI a cumpărat 2.400 de kituri pentru monitorizare, însă doar o mică parte dintre acestea sunt folosite.
Mihai Marius, comisar șef MIHAI MARIUS – IGPR: Am avut 468 de situații în care s-a aplicat măsura montării unui dispozitiv electronic de supraveghere a agresorului. Doar 12 procente din victime au acceptat să fie aplicată această măsură a monitorizării.
În prezent, sistemul de monitorizare a agresorilor bazat pe brățări electronice este funcțional în 24 de județe din țară, inclusiv municipiul București.

