O elevă din Roman e în stare gravă, după ce a căzut de la fereastra internatului liceului. A încercat să plece la o petrecere pe geam, cu o frânghie improvizată din cearceafuri

26 ianuarie 2024, 18:16

O adolescentă din Roman a vrut să fugă din internat, dar a ajuns la spital cu mai multe traumatisme. Fata a încercat să iasă pe geamul de la etajul doi al camerei cu ajutorul unor cearșafuri, doar că frânghia s-a rupt și a căzut în gol de la câțiva metri. Atenție, urmează informații care vă pot afecta emoțional!

Totul s-a întâmplat în noaptea de 24 spre 25 ianuarie, puțin după ora 1.00.

Eleva de 17 ani a vrut să iasă din clădire fără să fie văzută de supraveghetori. A improvizat o frânghie din cearșafuri și șireturile de la încălțămintea proprie și a încercat să iasă pe geamul camerei. Dar a căzut în gol de la mai bine de 4 metri și a suferit mai multe traumatisme.

Echipajul de la ambulanță sosit la fața locului a constatat că fata băuse foarte mult. A fost dusă apoi la Spitalul de Urgență din Roman, unde s-au făcut primele investigații și de acolo a fost tansferată la

Spitalul de Neurochirurgie Iași.

Internatul Liceului cu Program Sportiv din Roman este situat chiar în curtea unității de învățământ. Conducerea liceului nu a putut fi contactată pentru a ne oferi un punct de vedere.

Inspectoratul Școlar Județean Neamț a început o anchetă care să stabilească în ce context s-a produs accidentarea elevei, aflată în grija unității școlare. Și polițiștii au deschis o anchetă.

Un caz similar a avut loc la începutul săptămânii. O elevă din Sibiu și-a rupt un picior după ce a încercat să iasă din cămin pe geam, tot cu ajutorul cearșafurilor de pe pat.

La numărul 119 se pot semnala cazurile de abuz, violență asupra copiilor, dar și neglijare.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite