O echipă din Iași, locul I la MoJo Arena, singurul concurs de jurnalism digital din România. Premii în Studioul 1 al Televiziunii Române
MoJo Arena, singurul concurs de jurnalism digital din România, şi-a desemnat câştigătorii. Pe primul loc s-au plasat studenţii din echipa The Green Pixel, din Iaşi. Au participat tineri din România, Ucraina şi Croaţia. Iar ceremonia de decernare a premiilor s-a desfăşurat în Studioul 1 al Televiziunii Române.
Anamaria Neagu, profesor FJSC, organizator MoJo: Ce încercăm noi să facem este să punem tinerii în situaţia în care să creeze în timp real nişte produse de jurnalism cu telefonul mobil şi tehnică nouă.
Studenţii şi-au ales singuri subiectele, pe teme de actualitate. Printre ele: generaţia online, tinerii în umbra războaielor și impactul inteligenţei artificiale. Lucrările au fost jurizate de cunoscuţi jurnalişti români.
Tinerii i-au avut permanent alături pe mentori.
Cristian Petru, jurnalist TVR, mentor în program: Sfaturile pe care le-am dat au fost să aibă cât mai multe personaje în poveştile lor, interviurile pe care le inserează în materialele lor să fie cât mai scurte, să aibă ilustraţie cât mai bună, cât mai relevantă.
Adriana Stere, jurnalist PRO TV, mentor în program: Sunt jurnaliştii prezentului. Trebuie să şi transmiţi un produs care să-i atragă pe cei din generaţiile noi.
Gheorghe Anghel, profesor FJSC, organizator MoJo: Deşi au fost foarte multe provocări, credem noi că este o competiţie de mare actualitate.
Anca Anton, prodecan FJSC: Este în special o oportunitate pentru studenţi, de a-i pune în legătură cu colegi din străinătate.
Ediția de anul viitor a competiei va avea loc, cel mai probabil, în Slovacia.

