O adolescentă de 15 ani şi-a incendiat maşina cu un dispozitiv de suflat aer cald
O fată de 15 ani şi-a incendiat maşina după ce a utilizat un dispozitiv de suflat aer cald în oraşul Ehingen, din sud-vestul Germaniei, în landul Baden-Wurttemberg, a informat vineri Poliţia germană, pe baza concluziilor preliminare ale anchetei pe care o desfăşoară, informează DPA.
Se pare că adolescenta a folosit dispozitivul pentru a pulveriza o substanţă de curăţare a frânelor în colectorul de admisie al motorului. Incendiul izbucnit în compartimentul motorului s-a extins apoi la întregul vehicul.
Potrivit informaţiilor furnizate de Poliţie, vehiculul a ars aproape complet, rămânând din el doar câteva piese metalice.
Maşina incendiată era un vehicul motorizat uşor, care poate atinge o viteză maximă de până la 50 de kilometri pe oră. Acest lucru le permite adolescenţilor cu vârste de peste 15 ani să conducă astfel de vehicule pe drumuri publice.
Probabil din cauza frigului, vehiculul nu mai pornea, iar adolescenta a încercat să îl ajute să pornească utilizând dispozitivul de suflat aer cald, a declarat Poliţia germană.

