„Nu-i pasă de noi. Ne-a tras covorul de sub picioare”. Protestatarii iranieni spun că Trump i-a trădat
Când președintele Donald Trump le-a spus protestatarilor din Iran că „ajutorul este pe drum”, aceștia s-au bucurat. Speranțele lor au crescut și mai mult miercuri, odată cu vestea că Pentagonul a trimis personal neesențial de la cea mai mare bază aeriană a sa din Orientul Mijlociu, o mișcare văzută ca o pregătire pentru luptă. Dar joi, când Trump a schimbat cursul, anunțând că regimul iranian a fost de acord să înceteze uciderea oamenilor săi pe străzi, protestatarii s-au simțit trădați, au declarat ei pentru TIME.
„Nu este galben doar la exterior, ci este galben și pe interior”, a spus un profesor de arte din Teheran.
„După ce a spus că autoritățile iraniene i-au spus că nu vor mai exista crime și execuții, toată lumea a fost pur și simplu uluită”, a spus un iranian intervievat vineri, după ce a călătorit în afara țării. „Toată lumea a fost furioasă; au continuat să spună că acest nenorocit ne-a folosit drept carne de tun. Iranienii simt că au fost păcăliți, că i-a înșelat, i-a înșelat.”
„Trump este mai rău decât Obama”, a spus un om de afaceri în vârstă de 40 de ani din Teheran, care a spus că și-a sunat prietenii și rudele pentru a le da vestea bună după postarea lui Trump despre „ajutorul este pe drum”. „A dat-o în bară. Ne-a tras covorul de sub picioare.”
Interviurile au fost realizate după ce Trump a părut să se retragă din desfășurarea acțiunilor militare cu care ameninţa de mult timp împotriva Iranului în această săptămână. Dar președintele a amplificat din nou incertitudinea sâmbătă, cerând sfârșitul domniei liderului suprem Ali Khamenei.
„Este timpul să căutăm o nouă conducere în Iran”, a declarat el pentru POLITICO, după ce ar fi citit o serie de postări ale liderului iranian în care îl învinovățea pe Trump pentru moartea protestatarilor. „Este un om bolnav care ar trebui să-și conducă țara cum trebuie și să înceteze să mai ucidă oameni”, a adăugat el.
Totuși, comentariile sale s-ar putea să nu fie suficiente pentru a-i readuce pe protestatari în stradă. Trump, care a ordonat armatei americane să se alăture Israelului în atacul asupra programului nuclear al Iranului în iunie, a îndemnat la cele mai recente proteste aproape de la început.
Demonstrațiile au început în Marele Bazar din Teheran pe 28 decembrie, ca răspuns la devalorizarea bruscă și catastrofală a monedei iraniene, apoi au crescut constant în toată țara.
În trecut – 2009, 2017, 2019 și 2022 – regimul autoritar iranian a înăbușit protestele în masă. Însă, la cinci zile după începerea acestei “epidemii”, pe 2 ianuarie, Trump a făcut o promisiune explicită pe Truth Social: „Dacă Iranul împușcă [sic] și ucide violent protestatari pașnici, Statele Unite ale Americii îi vor veni în ajutor. Suntem pregătiți și gata de acțiune.”
Iranienii au prins curaj. Pe 8 ianuarie, la începutul weekendului iranian și în urma apelurilor prințului moștenitor exilat al Iranului, Reza Pahlavi, și a altor grupuri de opoziție, milioane de oameni au ieșit în străzile din întreaga țară.
„Trump este responsabil”
Regimul, la rândul său, a răspuns cu violență extremă. Mai întâi, așa cum a făcut-o și în trecut, înainte de a direcționa foc real asupra unor grupuri de proprii cetățeni, a deconectat națiunea de 90 de milioane de locuitori de la internet, apoi a întrerupt telefoanele mobile, SMS-urile și liniile fixe.
Forțele de securitate au lansat apoi un atac care a lăsat „mii de morți”, potrivit lui Khamenei, în remarci difuzate sâmbătă de televiziunea de stat.
„Când l-am văzut pe bărbatul aflat la câțiva metri în fața mea căzând pe spate, nu am înțeles ce s-a întâmplat”, a spus omul de afaceri, descriind o scenă pe 8 ianuarie pe o stradă din Teheran.
„Când ne-am adunat în jurul lui, tot ce am putut vedea în noaptea întunecată a fost o pată roșie pe frunte. Abia când sângele din spatele capului s-a adunat la picioarele noastre, ne-am dat seama că fusese împușcat de un lunetist.”

