Nu au ținut cont de vremea rea și au mers la Catedrala Națională, în ultima zi de vizitare din acest sezon
Catedrala Națională, deschisă în perioada sărbătorilor pentru vizitatori, s-a închis. Și vor fi reluate lucrările în interior, în special la instalațiile electrice, de încălzire, dar și pictura din mozaic. Azi, în ciuda frigului și a ninsorii din București, români din toate colţurile ţării, ba chiar și din străinătate, au venit să vadă impozantul edificiu.
Frigul, ninsoarea și vântul nu au reușit să-i țină în case pe oamenii veniți să viziteze Catedrala Națională din Capitală în ultima zi înainte de închiderea acesteia pentru reluarea lucrărilor.
- Suntem local din România, ca să spun așa, dar numai în perioada sărbătorilor. De ceva vreme suntem stabiliți în Statele Unite ale Americii. Așa că faptul că am prins aici câteva zile să intrăm și să vedem Catedrala e un lucru mare și pentru noi.
- Ori de câte ori avem ocazia să venim prin București, deși sunt de la Deva, mă bucur și mă onorează lucrul ăsta.
Un grup de pelerini a venit special din Covasna, în frunte cu preotul lor, ca să vadă edificiul.
- Nu venim pentru prima dată. Ne-a plăcut, am venit de mai multe ori și ne bucurăm că, iată, după șase ore de drum, am ajuns la destinație. Am înfruntat zăpada, serpentinele și ne bucurăm că ne-a ajutat bunul Dumnezeu să ajungem la Catedrala Națională.
- Este într-adevăr un simbol. Și ne bucurăm că avem și noi așa ceva. Că am mai fost în Europa și putem spune aproape în fiecare țară există o catedrală.
Catedrala Națională a fost deschisă pentru vizitare între 24 decembrie anul trecut și 8 ianuarie anul acesta, câte opt ore pe zi.
Adrian Agachi, purtător cuvânt Patriarhiei Române: Fluxul de pelerini în toată această perioadă a fost între câteva sute pe zi și câteva mii. Un plus în perioada sărbătorilor, adică sărbătoarea Nașterii Domnului, perioada Anului Nou, perioada Sărbătorii Botezului Domnului. Au venit din toate colțurile țării familii cu foarte mulți copii, tineri foarte mulți, inclusiv persoane din diaspora.
Dan Gheorghe, jurnalist TVR: De mâine, 9 ianuarie, Catedrala Națională se va închide, pentru reluarea lucrărilor din interior. E vorba despre instalațiile de încălzire, cele electrice, dar și pentru pictura cu mozaic. Patriarhia Română încă nu a comunicat data la care acest impozant edificiu va fi redeschis.
Catedrala Națională a fost sfințită în 26 octombrie 2025. Și este cea mi mare biserică ortodoxă din lume ca volum și suprafață.

