Nouă primării se asociază cu producători de vin pentru a salva podgoria judeţului Arad
Nouă primării şi mai mulţi producători de vin înfiinţează o asociaţie comună pentru a salva Podgoria Aradului, care după 1990 s-a redus ca suprafaţă cultivată cu viţă de vie la doar 1.000 de hectare aflate pe rod, faţă de 6.500 de hectare, principalul scop al organizaţiei fiind promovarea turistică a zonei şi a cramelor, unele recunoscute internaţional.
Prefectul judeţului, Mihai Paşca, a anunţat luni, într-o conferinţă de presă, că demersurile pentru înfiinţarea Asociaţiei “Dealurile Aradului Miniş – Măderat” au fost începute, după discuţii cu toate primăriile din podgorie şi cu 38 de producători de vin.
Prefectul a precizat că a adus la aceeaşi masă părţile şi sprijină demersul, dar instituţia pe care o reprezintă nu va fi parte din asociaţie.
Mihai Paşca a subliniat “potenţialul foarte mare şi insuficient pus în valoare” al podgoriei judeţului, care se întinde pe teritoriile a nouă primării.
Aceste primării vor colabora cu producătorii de vin pentru dezvoltarea economică şi turistică a zonei.
Prefectul a declarat că “subperformanţa” din ultimele decenii a făcut ca suprafeţele cultivate cu viţă de vie să scadă dramatic, de la aproximativ 6.500 de hectare în 1990, la 1.000 de hectare pe rod în prezent, din care 550 de hectare sunt cu soiuri de origine controlată.
“Pe lângă impactul economic evident, vorbim de un potenţial turistic neexploatat, chiar şi de imagine, pentru că o zonă viticolă corect gestionată şi care ar atrage turişti poate să fie o veritabilă carte de vizită a judeţului Arad şi ar putea să contribuie la dezvoltarea unor ramuri conexe care întotdeauna apar în zonele turistice importante”, a spus prefectul.
El a amintit că Podgoria Aradului este una dintre cele mai vechi din ţară şi “a contribuit la dezvoltarea economică a judeţului, influenţând realizarea unor investiţii importante, cum ar fi prima cale ferată electrificată, care unea Aradul cu Podgoria, linia Săgeţii Verzi, care a fost realizată prin contribuţia producătorilor de struguri şi vin, având un impact inclusiv asupra dezvoltării municipiului Arad.
Potrivit prefectului Mihai Paşca, în urmă cu un secol podgoria judeţului cuprindea 6.500 de hectare, iar în 2004 a ajuns să mai aibă 3.700 de hectare, în timp ce în ultimii 20 de ani s-a redus la 2.500 de hectare, “dar din păcate şi din acestea multe sunt abandonate sau într-o stare aproape deplorabilă”, astfel că doar 1.000 de hectare mai sunt pe rod.
Primari din podgorie şi producători au spus, în conferinţa de presă, că rolul asociaţiei va fi acela de a se uni eforturile de promovare a zonei. Producătorii spun că noul mesaj va fi de colaborare şi recomandare reciprocă, nu de concurenţă între ei.
Asociaţia va organiza festivaluri şi târguri pentru a atrage vizitatori, dar va lucra şi pentru atragerea de fonduri europene pe proiecte de dezvoltare.
Pe lângă cele nouă primării, în asociaţie vor fi ca membri fondatori 17 agenţi economici, producători de vin, însă pe parcurs alţii se vor putea alătura.
Primarul comunei Ghioroc, Corneliul Popi-Morodan, a spus că în următorii ani ar putea fi valorificat trenul Săgeata Verde, pentru a aduce turişti în podgorie. Trenul istoric, care se află într-un depou-muzeu şi este perfect funcţional, nu va putea fi folosit pentru transportul turiştilor, pentru că este obiect de patrimoniu naţional, însă se are în vedere realizarea unei replici, care ar costa peste două milioane de euro.
Asociaţia mai are în vedere dezvoltarea turismului gastronomic, astfel că restaurante cu specific tradiţional, dar şi pensiuni, vor fi cooptate în proiecte ce vor fi lansate.
Unul dintre reprezentanţii producătorilor de vin, Robert Heizer, a declarat că asociaţia doreşte să impună o schimbare de mentalitate, astfel încât deţinătorii de crame să nu se mai concureze reciproc, ci să acţioneze împreună, să se recomande unii pe alţii, pentru a ajuta la dezvoltarea afacerilor din acest domeniu.

