„Noaptea trecută a fost un coșmar” pentru locuitorii din Teheran

Atacuri israeliene asupra Teheranului. Sursa foto: Profimedia Images
24 June 2025, 09:21

Locuitorii capitalei iraniene au descris o noapte „terifiantă” de marți, după ce Israelul a lansat noi atacuri asupra Teheranului, chiar dacă se auzeau zvonuri despre un posibil armistițiu.

„Ultimele 24 de ore au fost terifiante”, a declarat pentru CNN un rezident în vârstă de 29 de ani din Teheran.

„Nu am vrut să părăsesc Teheranul, să-mi părăsesc orașul până ieri. Ieri am decis să plec.”

Israelul a lansat mai multe atacuri asupra diferitelor zone din Teheran, a relatat agenția de știri Tasnim, aliniată cu statul iraniană, marți dimineață.

Înainte de aceasta, Israelul a emis avertismente de evacuare pentru mai multe cartiere din capitală.

O altă rezidentă din Teheran, o femeie în vârstă de 32 de ani, a declarat că „noaptea trecută a fost un coșmar. Exploziile păreau că vin de peste tot și nu aveai unde să mergi.”

O fotografie geolocalizată de CNN a arătat un nor mare de fum negru care se ridica din centrul Teheranului.

Un bărbat în vârstă de 55 de ani care locuiește în oraș a spus: „Am avut o noapte incredibil de grea. Copiii erau speriați, am fost treji de la ora 3 dimineața.”

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite