Ninsoare puternică în Capitală, cu circulație îngreunată pe mai multe străzi. Zeci de copaci au căzut sub greutatea zăpezii, iar peste 50 de autoturisme au fost avariate
A nins abundent şi în Capitală. În unele zone, stratul de zăpadă depășește 15 centimetri. A fost o dimineaţă grea pentru șoferii care au avut drumuri de făcut cu maşinile. Pe unele străzi s-a circulat dificil. În unele cartiere mai mulți copaci au căzut sub greutatea zăpezii şi a ploii de ieri, iar peste 50 de autoturisme au fost avariate.
Ninsoarea i-a scos pe mulți bucureșteni din case. Oameni s-au văzut nevoiți să-și deszăpezească mașinile și chiar să facă poteci printre blocuri.
Utilajele de deszăpezire au intervenit în primul rând pe drumurile principale.
Rareș Hopincă, prefectul Capitalei: Se circulă în condiții de iarnă. Pe durata nopții, 600 de operatori și aproape 300 de utilaje au acționat pentru urgența zero. Asta înseamnă combaterea poleiului pe poduri, rampe și pasaje. Și pentru urgența unu – se referă la arterele mari. Intervențile vor continua.
Pompierii din Capitală au avut, ca urmare a fenomenelor meteo, 60 de intervenții în București. De asemenea, au fost îndepărtați 59 de copaci, două garduri, un stâlp de iluminat. Au fost avariate 54 de autoturisme.
Daniel Vasile, purtător de cuvânt ISU București: 60 de intervenții în București, unde au fost îndepărtați 59 de copaci de pe carosabil. Au fost avariate 54 de autorusime, două intervenții pentru îndepărtarea de garduri sau stâlpi de iluminat. Nu au fost persoane rănite. Recomandăm verificarea situației meteo. În București, nu ne aflăm sub influența unei avertizări meteo.
Șoferii sunt sfătuiți să circule cu viteză redusă pentru a nu provoca accidente.
Claudiu Costea, purtător de cuvânt, Brigada Rutieră București: Atragem atenția că este foarte important ca șoferii să-și echipeze autovehiculele cu anvelope de iarnă, dacă nu au făcut-o încă să nu circule pe stradă. În aceste momente, distanța de frânare crește considerabil. E foarte importantă adaptarea vitezei la condițiile de drum având în vedere carosabilul alunecos.
Până la ora 17.00 rămâne în vigoare informarea de ploi, ninsori și vânt, emisă de meteorologi. După care la noapte va fi ger.
Mihai Huștiu, meteorolog ANM: Aria ninsorilor va fi în restrângere în următoarele ore, către extremitatea de sud a țării, anunță meteorologii. Regiunile afectate în următoarele ore vor fi cele de la sud de Dunăre, în Bulgaria vor fi ninsori abundente. Așteptăm temperaturi scăzute în noaptea dintre sâmbătă și duminică, sub limita gerului în centrul, sudul și estul țării. Cele mai mici temperaturi vor fi în estul Transilvaniei, cu – 16, – 18 grade. În Capitală va fi o temperatură de – 6, – 8 grade Celsius.
Vremea se va încălzi abia la mijlocul săptămânii viitoare, mai spun meteorologii.
Cu toate că vineri primăriile de sector au anunțat că sunt pregătite să intervină, pe multe dintre arterele principale nu a intervenit nici un utilaj. Iar, pe altele, câte un plug care a împrăştiat material antiderapant. În schimb, au fost pe străzi mai mulți angajați ai firmelor de deszăpezire care au curățat trecerile de pietoni și stațiile de trasport în comun.
Au ieșit peste 200 de utilajele de deszăpezire pentru a curăța șoselele, în București. Sunt pregătite și peste 18 mii de tone de antiderapant pentru ca utilajele să le împrăștie pe străzile din Capitală.
Meteorologii au anunțat ninsori în Capitală şi în alte zone ale ţării, dar temperaturile vor fi pozitive așa că mare parte din zăpada depusă se va topi rapid.
Raul Ilea, meteorolog de serviciu ANM: O să mai ningă pe parcursul zilei de azi, prin Oltenia, Muntenia, Dobrogea, în sudul Moldovei și al Transilvaniei. Dacă în Bucureștia aveam la ora 8.00 un strat de zăpadă între 10 și 15 centimetri, în continuare va mai ninge în zonă, iar până la prânz stratul de zăpadă va fi în jur de 15-17 centimetri.

