Nicuşor Dan: Vom aloca suficiente fonduri pentru ca Armata să fie pregătită. Armata este cea mai apreciată instituție din România

25 October 2025, 11:44 (actualizat 25 October 2025, 20:45)

Modernizarea Armatei române este o prioritate în condițiile în care dacă vrei “să ai pace trebuie să te pregătești ca să descurajezi războiul”, a declarat sâmbătă, la Iași, președintele Nicușor Dan, care a participat la manifestările din oraș organizate de Ziua Armatei

“Traversăm o perioadă complicată geopolitic în care constatăm că pacea nu este un dat. Nu este suficient să te bați cu pumnii în piept să spui că vrei pace. Trebuie să fii responsabil ca să ai pace. Ca să ai pace trebuie să te pregătești ca să descurajezi războiul”, a afirmat Nicușor Dan.

Preşedintele a afirmat că “modernizarea armatei este o prioritate în aceste momente și de aceea România investește în modernizarea Armatei”.

“Vom aloca suficiente fonduri pentru ca armata să fie pregătită. Vom fi suficient de inteligenți pentru ca aceste fonduri să meargă și în industria națională de apărare, să dezvolte această industrie și să aducă locuri de munca pentru economia națională:, a continuat el, adăugând că “România este protejată azi pentru că avem niște parteneri și avem parteneri pentru că în toată această perioadă am fost serioși în parteneriate pe care le-am avut, inclusiv prin participarea în teatrele de operațiuni”.

Discursul preşedintelui Nicuşor Dan

Dragi militari,
Doamnelor și domnilor,
Sărbătorim azi Armata României, o instituție fără de care suveranitatea, independența, unitatea națională, integritatea nu ar fi protejate corespunzător. Pentru că România este unde este azi, pentru că niște oameni s-au jertfit în războaie pentru independență, pentru reîntregirea națională.
România este protejată azi pentru că are niște parteneri, și are acești parteneri pentru că, în perioada recentă, niște soldați ai Armatei României au luptat în teatre de operații. Cinstim azi pe cei care s-au jertfit pe câmpul de luptă, îi cinstim, de asemenea, pe veteranii de război.
Traversăm o perioadă complicată geopolitic și traversăm o perioadă în care constatăm că pacea nu este un dat. Nu este suficient să te bați cu pumnii în piept să spui că vrei pace. Trebuie să fii responsabil ca să ai pace. Și asta înseamnă că trebuie să te pregătești. Ca să ai pace, trebuie să te pregătești ca să descurajezi războiul.
De aceea, modernizarea Armatei României este o prioritate a acestor momente și de aceea România investește în modernizarea Armatei României.
Și în anii precedenți, și în anii care vor veni, vom aloca suficiente fonduri pentru ca Armata să fie pregătită și vom fi suficient de inteligenți pentru ca aceste fonduri pe care le alocăm să meargă și în industria națională de apărare, să dezvolte această industrie și implicit să aducă locuri de muncă pentru economia națională.
Așa cum am spus, România este protejată azi pentru că avem niște parteneri, și avem niște parteneri pentru că, în toată această perioadă, am fost serioși în parteneriatele pe care le-am avut, inclusiv prin participarea militarilor români în teatrele de operații.
Este o regulă societate, tot timpul oamenii au dreptate. Prin faptul că, în toate sondajele de opinie, instituția Armatei este cea mai apreciată instituție din România, înseamnă că în interiorul Armatei găsim profesionalism și profesioniști.
Vă felicit deci pentru tot ce faceți, vă doresc sănătate, vă doresc succes în toate activitățile dumneavoastră viitoare, pentru că de aceste activități depind multe în societatea românească.
La mulți ani Armatei României! La mulți ani, România!

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite