Nicușor Dan s-a întâlnit cu liderii coaliției și a mediat criza guvernamentală. Surse: Ilie Bolojan nu demisionează, reforma merge înainte
Președintele Nicușor Dan a avut, marți, o întâlnire cu liderii coaliției de guvernare pentru a media criza guvernamentală.
Reforma merge înainte, iar Ilie Bolojan nu demisionează, sunt primele concluzii desprinse din această ședință, potrivit unor surse. Nu s-a agreat un procent de concedieri din reforma administrativă.
Vor fi discuții mai ample în următoarele două săptămâni, iar dacă va fi nevoie, se vor reîntâlni la Cotroceni. Până pe 15 septembrie ar trebui să fie gata forma finală a pachetului 6. Ilie Bolojan i-ar fi cerut președintelui Nicușor Dan să se implice mai mult și să îl susțină în privința acestei reforme și ar mai fi cerut partenerilor de coaliție să nu mai fie criticat degeaba, ar fi spus că acceptă critici, dar nu degeaba, potrivit unor surse.
Întâlnirea a venit în contextul în care, luni, la ora 19.00, premierul Ilie Bolojan și-a asumat răspunderea, în fața Parlamentului, pe cele cinci pachete de măsuri fiscale.
Liderul UDMR, Kelemen Hunor, a confirmat încă de luni această întâlnire a şefilor partidelor din coaliţie cu preşedintele Nicuşor Dan.
“Am primit invitaţia pentru mâine, de la ora 12:00, dacă nu mă înşel. Bineînţeles că, după începerea sesiunii parlamentare, era şi cazul să se întâlnească preşedintele cu liderii coaliţiei. E absolut firesc să se întâmple acest lucru, nu e nimic rău”, a afirmat preşedintele UDMR, luni, la Parlament.
El a subliniat că ‘preşedintele e mediator’. ‘Această întâlnire este o întâlnire absolut normală la începutul sesiunii parlamentare. Şi dacă nu ar fi fost acea situaţie cu asumarea pe autorităţile locale şi centrale, era nevoie de o astfel de întâlnire, a spus Kelemen Hunor.

