Nicușor Dan, la finalul vizitei la Varșovia: Polonia și România au multe oportunități pe toate planurile: securitate, economic, politic
România și Polonia se vor coordona strâns în problematica ucraineană, în privința relației transatlantice și în interiorul Uniunii Europene. Este doar una dintre înțelegerile făcute joi la Varșovia, de președinții Nicușor Dan și Karol Nawrocki. Șeful statului român s-a mai întâlnit cu premierul polonez Donald Tusk și cu șefii Parlamentului. La final a susținut o conferință de presă cu jurnaliștii români, la Ambasada României de la Varșovia.
Principalele declarații ale președintelui Nicușor Dan:
- Încep prin a spune că România și Polonia au în acest moment o caracteristică similară. Sunt țări mari pe frontiera de Est, implicate în NATO, țări care au profitat, care s-au dezvoltat în urma aderării la Uniunea Europeană.
- Țări care încurajează parteneriatul transatlantic, inclusiv în interiorul Uniunii. Și țări care pot să profite din faptul că au pe foarte multe domenii o viziune comună, inclusiv în interiorul Uniunii, pe ceea ce înseamnă competitivitate, în raportarea la strategiile verzi ale Uniunii.
- Pe zona de securitate deja există o colaborare între armatele noastre. Noi suntem prezenți în Polonia, trupe poloneze sunt prezente în România.
- Am vorbit de achiziții comune, am vorbit de a fructifica împreună programul Safe.
- Polonia este prima țară ca volum, România este a doua. Am vorbit de producții commune, de Forumul B9, care va avea loc în București – o inițiativă a României și a Poloniei, începută acum aproximativ 10 ani.
- Am vorbit de colaborări. Ne interesează foarte mult, după cum știți, Marea Neagră. Așa cum Polonia este interesată de Marea Baltică și am vorbit de un schimb de experiențe, cum să facem acel hub de securitate la Marea Neagră, care este important pentru România.
- Pe zona economică, Polonia a reconfirmat sprijinul pentru aderarea României la OCDE.
- Am vorbit de cum să dezvoltăm investițiile de oportunități comune de investiții.
- În urmă cu două ore, am participat și la un forum de afaceri româno-polonez cu peste 100 de companii poloneze interesate de dezvoltarea relațiilor cu România.
- Am vorbit de ședința viitoare comună a celor două guverne, ocazie cu care să facem și un mare forum de afaceri.
- Pe partea de politică externă, am vorbit foarte mult de Moldova și de Ucraina și de procesul de aderare al fiecăreia. De Ucraina, evident, de sprijinul pe războiul care este în desfășurare.
- Pe partea de Uniunea Europeană, politici europene, de interesul nostru pentru viitorul cadru financiar multianual, lucruri pe care le-am spus de mai multe ori.
- Europa trebuie să devină competitivă și e foarte bine că Europa își propune să pună mulți bani pe inovare și pe concursuri care se duc în zona de cercetare-inovare, numai că asta nu trebuie să adâncească decalajul între țări mai dezvoltate și mai puțin dezvoltate
- Trebuie să găsim niște criterii astfel încât bani pentru cercetare-dezvoltare să ducă și către țări mai puțin dezvoltate.
- După cum știți, prima doamnă are un proiect “România în lumină”, cu mai multe componente sociale. Una din componentele acestea, în parteneriat inclusiv cu Ministerul Sănătății din România, este atacarea problemei adicțiilor, în special la copii și tineri, și s-a întâlnit cu Centrul Național Polonez pentru Prevenirea Adicțiilor și cu o fundație care se ocupă de același lucru pentru copii.
- În rezumat, Polonia și România, acționând împreună, au multe oportunități pe toate planurile securitate, economic, politic și tipul acesta de întâlniri oferă o deschidere.

