Nicușor Dan, la reuniunea ”Coaliției de Voință” de la Paris: Trebuie să menținem presiunea asupra Rusiei. România susține adoptarea de noi sancțiuni
Președintele Nicușor Dan a subliniat, într-un mesaj pe X după reuniunea liderilor Coaliţiei de Voinţă de la Paris, că România susține adoptarea de sancțiuni suplimentare împotriva Rusiei, ca metodă de menținere a presiunii și pentru a ajunge la un armistițiu în Ucraina.
La Paris are loc reuniunea liderilor Coaliţiei de Voinţă, care sprijină Ucraina în războiul cu Rusia. Şedinţa de la Palatul Elysee e co-prezidată de preşedintele francez Emmanuel Macron şi de premierul britanic Keir Starmer. La reuniune este şi preşedintele Ucrainei, Volodimir Zelenski. Participă, prin videoconferinţă, şi preşedintele României.
Unitatea și coordonarea transatlantică reprezintă forța în fața Rusiei, a subliniat Nicușor Dan în mesajul său de pe X. El a transmis aprecieri pentru ”eforturile susținute și progresele realizate în ceea ce privește acordarea de garanții solide de securitate pentru Ucraina”.
”Salutăm participarea reprezentanților SUA la reuniunea noastră. Implicarea SUA rămâne crucială în toate aspectele eforturilor noastre comune de a ajunge la un armistițiu și la o pace durabilă în Ucraina”, a scris el.
Președintele României a reiterat că presiunea asupra Rusiei trebuie menținută, inclusiv prin adoptarea de noi sancțiuni.
”Trebuie să menținem presiunea asupra Rusiei, deoarece aceasta continuă să demonstreze că nu dorește pacea. Din păcate, ea înțelege doar limbajul forței și trebuie să acționăm în consecință. România susține adoptarea de sancțiuni suplimentare. Securitatea puternică a Ucrainei și consolidarea în continuare a poziției NATO pe flancul estic și la Marea Neagră merg mână în mână”, a declarat el.
Totodată, președintele Nicușor Dan a amintit și de sprijinul continuu acordat Republicii Moldova și parcursului său democratic și european. ”Este la fel de important pentru securitatea și stabilitatea generală a regiunii noastre”, a conchis el.

