Nicușor Dan: Administrația Prezidențială returnează 17,5 milioane de lei din bugetul alocat pentru anul 2025

30 September 2025, 17:02 (actualizat 30 September 2025, 17:03)

Președintele României, Nicușor Dan, a anunțat, marți, că a transmis Guvernului că Administrația Prezidențială returnează 17,5 milioane de lei din bugetul alocat pentru anul 2025. Mesajul președintelui vine în contextul viitoarei rectificări bugetare.

“În luna iulie am spus că Administrația Prezidențială va contribui la efortul de austeritate printr-o reducere reală a propriului buget, nu prin gesturi simbolice.

La rectificarea bugetară publicată ieri, am transmis Guvernului că Administrația Prezidențială returnează 17,5 milioane de lei din bugetul alocat pentru anul 2025. Asta înseamnă aproximativ 17% din creditele bugetare, o reducere serioasă, rezultat al unei analize atente a cheltuielilor instituției.

Știu că pentru mulți români vremurile sunt grele și cred că statul trebuie să dea primul exemplu de responsabilitate. E normal ca și Administrația Prezidențială să participe la acest efort colectiv. Nu putem cere eforturi de la oameni fără ca statul să fie primul care le face. Nu e un gest politic, e o chestiune de bun-simț.

Mergem înainte cu un angajament ferm pentru un stat mai suplu, mai eficient și mai aproape de oameni”, a scris pre;edintele Nicușor Dan pe contul său de pe platforma X.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite