Nicuşor Dan a semnat decretul privind vacantarea postului de vicepremier, prin demisia lui Dragoş Anastasiu
Preşedintele României, Nicuşor Dan, a semnat decretul privind vacantarea postului de vicepremier în Guvernul României, după demisia lui Dragoş Anastasiu.
În 27 iulie, acesta a anunţat că renunţă la funcţia pe care o avea în Executivul condus de Ilie Bolojan, după mai multe zile de scandal legat de o mită pe care a dat-o timp de 8 ani unui funcţionar ANAF, dar şi contradicţii privind calitatea pe care a avut-o într-un dosar DNA.
Potrivit legii, premierul României are acum la dispoziţie 45 de zile să propună o altă persoană care să fie numită în funcţia de vicepremier în Guvern.
Ilie Bolojan a anunţat, săptămâna trecută, că deocamdată nu va veni cu o astfel de propunere şi că va prelua personal responsabilităţile care revin acestei funcţii.

