Nicuşor Dan a semnat decretul privind vacantarea postului de vicepremier, prin demisia lui Dragoş Anastasiu

Dragoș Anastasiu / Autor: GRIGORE POPESCU / AGERPRES FOTO Credit: AGERPRES FOTO, foto.agerpres.ro
8 August 2025, 11:58

Preşedintele României, Nicuşor Dan, a semnat decretul privind vacantarea postului de vicepremier în Guvernul României, după demisia lui Dragoş Anastasiu.

În 27 iulie, acesta a anunţat că renunţă la funcţia pe care o avea în Executivul condus de Ilie Bolojan, după mai multe zile de scandal legat de o mită pe care a dat-o timp de 8 ani unui funcţionar ANAF, dar şi contradicţii privind calitatea pe care a avut-o într-un dosar DNA.

Potrivit legii, premierul României are acum la dispoziţie 45 de zile să propună o altă persoană care să fie numită în funcţia de vicepremier în Guvern.

Ilie Bolojan a anunţat, săptămâna trecută, că deocamdată nu va veni cu o astfel de propunere şi că va prelua personal responsabilităţile care revin acestei funcţii.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite