Netanyahu: Vom face totul pentru a elibera toți ostaticii, dar Hamas nu va fi acolo. Vom elimina Hamas
Revoltat de starea celor 3 israelieni eliberaţi sâmbătă de Hamas, premierul Benjamin Netanyahu promite că va elibera toţi ostaticii, dar că Hamas va fi eliminat.
Declaraţia a fost făcută în Statele Unite, la finalul vizitei în care s-a întâlnit cu preşedintele Donald Trump.
“Or, Eli și Ohad s-au întors acasă. Eu și Sarah îi îmbrățișăm, pe ei și pe familiile lor prețioase”, a declarat premierul Israelului.
“Am văzut din nou cum sunt monștrii din Hamas. Aceștia sunt aceiași monștri care ne-au măcelărit cetățenii și ne-au abuzat ostaticii. Și le spun din nou, sângele acestora să fie pe capetele lor“, a avertizat Netanyahu.
“Vom face totul pentru a ne recupera toți ostaticii. Le vom asigura securitatea. Aceasta este instrucțiunea pe care am dat-o delegației, să le spună mediatorilor acest lucru și să o ceară“, a menționat el, referindu-se la negocierile pentru implementarea celei de-a doua etape a acordului de încetare a focului.
“Dar, dincolo de asta, președintele Trump a fost întru totul de acord cu mine. Vom face totul pentru a elibera toți ostaticii, dar Hamas nu va fi acolo. Vom elimina Hamas și ne vom elibera ostaticii. Aceasta este instrucțiunea și așa o vom face“, a conchis Benjamin Netanyahu.

